Енергийната криза може да подкопае подкрепата на Запада за Украйна

 

Русия удържа победа на газовия и петролния пазар, което й дава възможност да се справи с ефекта от санкциите. Това пише колумнистът на „Блумбърг“ Хавиер Блас, цитиран от ТАСС. Авторът отбелязва, че през юли производството на петрол в Русия почти напълно се е върнало на нивата отпреди 23 февруари 2022 г. и е достигнало 10,8 млн. барела на ден. Минималният обем беше през април – 10 млн. барела, но оттогава само се увеличава. Настоящите данни са малко по-ниски от тези през януари, когато производството достигна 11 млн. барела на ден.

В същото време цената на петрола също се покачва. Възможно е да се възстановят производствените показатели и нивото на цените поради преориентиране от европейски към други пазари. Освен това Западът не успя да накара страните от Персийския залив да пуснат големи допълнителни количества черно злато на пазара, посочва специалистът.

Според него високите приходи от износ на петрол намаляват значимостта на загубите на Москва в резултат на спада на доставките на руски газ за Европа. Това обаче може да означава сериозни последици за европейските страни: още през октомври, както прогнозира Блас, ще има значителен скок на цените на газа в Европа, а през зимата властите на страните от ЕС може да се наложи да ограничат потреблението на газ.
„Комбинацията от студено време, скок в търсенето на електроенергия и инфлация до края на тази година може да подкопае западната подкрепа за Украйна“, заключава Хавиер Блас.

За решаване на настоящата енергийна криза ЕС ще се нуждае от над 200 млрд. долара.

„Трябва да се разбере, че дадената прогноза не отчита все още най-трудния сценарий, при който Москва може напълно да прекрати доставките на газ за Европа, а зимата ще е доста по-студена, отколкото са свикнали европейците. По един или друг начин тежестта за решаването на този въпрос ще падне изцяло върху плещите на данъкоплатците – било под формата на увеличени сметки за ток и газ, било под формата на данъци“, отбелязва наблюдателят.

Блас подчертава, че европейските политици едва ли осъзнават напълно мащабите на предстоящата криза. Това се отнася и за президента на Франция Еманюел Макрон, и за канцлера на Германия Олаф Шолц. Както е известно, постепенното прекратяване на доставките на руски енергоносители се превръща в един от най-големите удари срещу енергийната сигурност на Европа.

Кошмарът, който Европа трябва да избегне, когато Путин врътне кранчето, е енергийният национализъм. Ако трансграничната търговия бъде ограничена и на индустрията не бъдат осигурени спасителни пояси, Путин ще изправи безработните в една страна срещу треперещите от студ в други. Това би затвърдило властовия му имидж на континента, бидейки способен да повишава или намалява натиска върху Европа и Украйна чрез натискане на няколко бутона в помпените станции на газопроводите. Но такъв мрачен изход не е неизбежен. Най-важната защита е заменяемостта.

Германия вече замени голяма част от своя газ, внасян от Русия, с втечнен природен газ (LNG), доставян с кораби до Нидерландия или Великобритания и складиран в германски хранилища. До декември страната ще експлоатира първия от четирите плаващи обекта за съхранение и регазификация на LNG, дадени на концесия от правителството.

Въпреки че твърди обратното, европейската индустрия бързо променя производствените си процеси, за да замени газа с електричество и други горива, където е възможно, или внася полуфабрикати от страни извън ЕС, където достъпът до газ е изобилен. Не е необходимо например газоемкият амоняк, нужен при торовете, да се произвежда в Европа. Реалните доказателства за индустрии, които действат за намаляване на потреблението, нарастват из целия континент.

При производството на електроенергия присъдата срещу въглищата е временно отменена, въпреки екологичните последици, а Германия в крайна сметка обмисля да забави преждевременното затваряне на ядрената си индустрия. Капацитетът за производство на електроенергия от възобновяеми източници в Европа се очаква да се увеличи с 15% тази година, което допълнително намалява зависимостта от руски газ.
И накрая – домакинствата трябва да изиграят своята роля. Икономиите тази зима ще бъдат най-важни. В Япония и Аляска заработиха публични кампании за ограничаване потреблението на енергия в условията на недостиг. Това ще бъде подпомогнато от голямото поскъпване на енергията, което излъчва съществен ценови сигнал, компенсирано от еднократни плащания за по-бедните семейства. Индустрията не трябва сама да поема тежестта на енергийната война на Путин.

Инвестор.бг

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *