Снимките, изпратени като компромат за Борисов на няколко сайта, вкл. и на e-vestnik, засега не могат да бъдат определени със сигурност като оригинални или като фалшифицирани или манипулиирани.
Какво може да се каже за снимките, като се анализират данните и изображенията?
Някои от тях са снимки на гардероб и шкафчета, които няма нужда да се фалшифицират. Може да са аранжирани в някаква среда, дом, и да се твърди, че това е домът на Борисов. Но понеже приближеният до властта сайт „Пик” побърза да обяви снимките за заговор на НСО срещу Борисов с цел държавен преврат, това означава, че признава тяхната автентичност. Или поне твърди, че са снимани в дома на Борисов, докато той отсъствал и парите и златото са постановка.
На снимките се виждат пачки с банкноти от по 500 евро, на обща стойност вероятно към половин милион евро. Отделно на една от снимките има три златни кюлчета по 250 г и още едно по-голямо, от което се вижда само ръб.
На една от снимките се вижда на гардероб, който е същият, като на снимки от едно интервю на Борисов в дома му в Банкя. До гардероба седи и същата печка, кяквато се вижда на снимките , излезли в списанието „Love” преди повече от 7 години. Правени са от фотографа Александър Михайлов, а интервюто – от Миролюба Бенатова.
На една единствена от снимките се вижда спящ човек (Снимка 1.). Файлът на снимката е наименуван Bace_nanka.jpeg (Баце нанка). Човекът на снимката е сниман под ъгъл и трудно може да се правят изводи, но по телосложение, ръка, стригана глава, и частта от лицето, което се вижда, съвпада напълно с Борисов. Връзката между тази снимка и останалите, е шкафчето, пистолетът, нощната лампа и кремове върху него.
Снимките не са правени по едно и също време. На три от тях върху шкафчето се виждат кремове. На една кремовете са с с по-пълни туби, надписи върху тях не се разчитат. На друга снимка тубичките на кремовете са доста изпразнени, употребявани многократно – „Волтарен” за болки в стави и мускули, „Лумизил” за гъбички, „Фенивир” за кожни екземи и херпеси.
Файловете на снимките имат различни дати – от 2014, 2017, 2019, а снимката на спящия върху леглото е с дата 2021 г., също и снимката на гардероба. Това показва, че данните са манипулирани, ако не на всичките, поне на две снимки. Манипулацията е с цел да не се разбере кой кога е снимал, но може да се предположи, че са отпреди няколко до една година назад (подобно на записа). Освен снимката със спящия на леглото, чийто файл е с име Bace_nanka.jpeg, останалите файлове са с имена като от айфона, с който са снимани.
По предварителният анализ на сайта „Биволъ”, метаданните са манипулирани, но е останал пак ай-пи адрес, който е на мобилния оператор А1. Снимките са правени с Айфон 6 и 6S.
Ако се съди по номерацията на файловете, те са правени вероятно от потребител, който държи много снимки в смартфона си – хиляди. Това е характерно за жени, за госпожици и манекенки, които си правят много селфита и снимки за Инстаграм.
Възможно е и номерата на файловете да са манипулирани, доколкото два от тях са с имена IMG_5555.jpeg, а друг IMG_1111.jpeg.