В България има борба кой да управлява корупцията, а не кой да се бори с нея, каза конституционният съдия Атанас Семов пред бТВ. „В правосъдната система на България работят изключително много качествени и почтени хора, но има и такива, които правят всичко възможно тя да е спъната. Въпросът обаче не е кой, а защо. Има политически и правни механизми, които позволяват това и знаем част от тях. Знаем за това как е възможно избирателно да се проверяват едни сигнали за корупция, а други да не се забелязват. Избирателно да се проверяват едни записи и снимки, а други не“, добави Семов.
Конституционният съдия определи докладът на Европейската конституция за България и резолюцията на Европейския парламент срещу корупцията в страната като „шамар“. „България получи поредния тежък шамар от Европа. Стана ясно, че мониторингът остава, а към него се добави новият механизъм. Изводите от доклада са много болезнени и най-простият от тях е, че в България няма резултат от борбата с корупцията. Европа е наясно, че у нас корупцията е смисъл на властта, властта се осъществява заради подземието, задкулисието, обясни още Семов.
По думите му това са проблеми, които Брюксел вижда и на които поставя съвършено ясната диагноза – несъвместими с европейската ценностна система. „Шамарите трябва да се раздават с думи и политически оценки. Това направи и Брюксел на два пъти тази седмица. Това, което видяхме и чухме, е, че България е орезилена. Европа отдавна вижда и разбира, но вече е готова и да действа“, посочи Семов. Според него трябва да се притесняваме най-много от констатацията за рецидив. „България 14 години е в ЕС, 14 години получава доклади от ЕК с ясни и конкретни критики и не е направила почти нищо. Това е най-тревожната констатация в доклада“, посочи той. По думите му притеснение буди и това, че българската власт непрекъснато лъже гражданите си и Европа за реформи, промени и напредък. „В този смисъл докладът трябва да се чете като насърчаващ българската нетърпимост към безобразията.