Разузнаването на САЩ разкри опити на Русия и Иран за влияние върху вота

 

Руският президент Владимир Путин е оторизирал операции по оказване на влияние върху президентските избори в САЩ миналия ноември, разкрива разсекретен доклад на американските служби, които отчитат широка дейност на Кремъл и Иран да предопределят изхода от надпреварата, но категорично няма доказателства, че каквито и да е външни фактори са променили вота или повлияли по някакъв начин на изборния процес, предаде Асошиейтед прес.

Според 15-страничния документ, публикуван във вторник от канцеларията на директора на националното разузнаване на САЩ, руският президент Владимир Путин е знаел за тайните операции и вероятно ги е насочвал. Докладът освен това посочва опитите на Иран да подкопае доверието в изборите и да попречи на възможността за преизбиране на Доналд Тръмп.

Усилията на Москва са залагали на влияние върху съюзници на Тръмп и неговата администрация да отправят подвеждащи или недоказани обвинения срещу тогавашния кандидат-президента Джо Байдън.

В доклада не се споменават имена на хора, но вероятно става дума за дейността на бившия личен адвокат на Тръмп Руди Джулиани, който неспирно повдигаше обвинения за корупция срещу Байдън и семейството му във връзка с Украйна, отбелязва „Ню Йорк таймс“.

Разсекретеният доклад представлява най- пълната оценка на американското разузнаване на чуждестранните опити да се окаже влияние върху изборите през 2020 г. В доклада се казва, че и Китай е обмислял такива действия, но в крайна сметка е стигнал до извода, че те ще претърпят неуспех и ще доведат по-скоро до ответни мерки.

В доклада на разузнаването, а също и в съпътстващите доклади на министерствата на правосъдието и на вътрешната сигурност, се потвърждават изводите на разузнавателните агенции за външна намеса в изборите през 2016 г. в полза на Тръмп и че Кремъл е подкрепял неговото преизбиране през 2020 г.

Отхвърлят се твърденията за фалшифициране на изборните резултати

Освен това категорично се отхвърлят обвиненията за фалшифициране на изборните резултати, предприети отвън и се поставят се под съмнение обвиненията на републиканците за вмешателство на Китай в подкрепа на демократите.

Независимо от външните заплахи за вота миналия ноември, службите не са открили индикации, че който и да е външен играч се е опитал да се намеси чрез каквито и да е промени в техническите аспекти на изборния процес, включително регистрацията на избирателите, броенето на гласовете, обобщаването или съобщаването на резултатите.

Този документ е последното официално потвърждение за това, че изборите са били честни, макар привържениците на Тръмп да продължават с фалшивите си твърдения за намеса на вътрешни и външни играчи и отказват да приемат победата на Байдън. Редица съдилища и дори ръководството на назначеното от Тръмп правосъдно министерство отхвърли твърденията за масови измами на вота. Документът показва, че независимо от яростните атаки на Тръмп срещу легитимността на изборите, разузнавателните служби смятат, че Русия е търсила хора близки до Тръмп, за да обърне вота в негова полза.

Докладът, окачествен от Русия като „несъстоятелен“, се заема с политически чувствителната задача да установи кои чуждестранни противници на САЩ чии кандидатури са подкрепяли по време на изборите миналата година – тема, която доминираше новините в САЩ миналата година, отбелязва АП.

Тръмп, чиято кампания през 2016 г. получи подкрепа от хакерски атаки на руското разузнаване и прикрити операции в социалните медии, се хвана за августовската оценка на американските служби, според които Китай предпочита президент да е Байдън, макар в същия документ да се казваше, Русия работи за преизбирането на Тръмп и срещу Байдън.

Представеният във вторник доклад обаче е ясен: Китай в крайна сметка не се е намесил в полза на който и да е кандидат и е „обмислял, но не е задействал“ операции, насочени да повлияят на изхода от изборите. „Китай се стреми към стабилност в отношенията си със САЩ и не е смятал“, че избирането на конкретен кандидат ще му донесе достатъчно преимущества, за да поеме риска от евентуални ответни мерки, в случай че намесата му бъде открита, се подчертава в доклада.

Вместо това основните заплахи са дошли от Русия и Иран, макар с различни намерения и различни средства, твърди докладът.

Русия се е опитвала да дискредитира кандидатурата на Байдън, тъй като е смятала, че избирането му за президент е против интересите на Кремъл. Независимо от това, с наближаването на изборите руснаците са предприели и някои стъпки да се подготвят за администрация на демократите.

Докладът освен това казва, че Путин е оторизирал операциите, целящи да очернят Байдън и така да помогнат на Тръмп, включително чрез разколебаване на доверието в изборите и обостряне на разделението в американското общество.

Отбелязва се също, че е имало опити за повлияване на изборите и от страна на Куба, Венеcуела и ливанската групировка Хизбула, но те са били от по-малък мащаб в сравнение с руската и иранска кампания.

Американското разузнаване смята, че кампанията на Иран да попречи на преизбирането на Тръмп най-вероятно е била оторизирана от върховния лидер аятолах Али Хаменей.

За една такава „тясно насочена“ операция съобщи през октомври бившият директор на ФБР. Става дума за масово разпращане на имейли до избиратели на Демократическата партия в ключови щати, като за изпращач на съобщенията фалшиво е посочена крайно-дясната група „Горди момчета“(Proud Boys), която отправя заплахи към получателите, ако не гласуват за Тръмп.

Според изнесения доклад кампанията на Иран е била по-агресивна на последните избори в сравнение с тези през 2016 г. и е продължила дори след обявяването на победителя с цел да всее разногласия в САЩ, вероятно защото Техеран вярва, че така ще попречи за евентуално преизбиране на Тръмп.

Иран е пробвал да се възползва от слаби места в изборните сайтове на отделните щати и е успял да компрометира американски организации, свързани с изборната инфраструктура като част от по-широките си усилия по различни сектори в цял свят, но не се е опитал да манипулира вота или да повлияе на изборната инфраструктура, отчита докладът.

Байдън: Путин ще „плати цена“

Джо Байдън заяви, че руският президент Владимир Путин ще понесе последици за това, че е ръководил усилия за повлияване върху президентските избори в САЩ през 2020 г. в полза на Доналд Тръмп, и това ще стане скоро, предаде Ройтерс.

„Той ще плати цена“, каза Байдън в интервю за телевизия Ей Би Си. Попитан какви ще бъдат последиците, американският президент отговори: „Скоро ще видите.“

Същевременно американският президент отбеляза, че „има места, където е в наш взаимен интерес да работим заедно“ – като подновяването на ядреното споразумение СТАРТ.

По думите му двамата с Путин се познават.

„Познавам го сравнително добре“, заяви Байдън и добави, че собственият му опит показва, че „най-важното нещо в отношенията с чуждестранни лидери е просто да познаваш другия“.

Той каза, че според него руският лидер няма душа. Попитан дали смята Путин за убиец, Байдън отговори: „Да.“

По повод доклада на рарузнаването член на администрацията на Байдън, пожелал анонимност, каза, че президентът е заявил „ясно“, че САЩ трябва да реагират на дестабилизиращите действия на Русия. По думите на източника след поредицата действия във връзка с опита за убийство на Алексей Навални скоро ще има „още много“ действия, съобщи Ройтерс.

Твърденията в доклада на американското разузнаване за някаква руска намеса в изборите в САЩ не са потвърдени от каквито и да било факти, а Вашингтон се опитва да поддържа негативния облик на Русия. Това се казва в разпространено снощи изявление на руското посолство във Вашингтон, цитирано от ТАСС.

Очаквани коментари от Москва

Според посолството докладът е „поредният набор от неоснователни обвинения“ към Русия и продължение на практиката за „мегафонна дипломация“ на САЩ.

Да наричаш президента Владимир Путин „убиец“ и да заплашваш, че „ще го накараш да си плати“ е атака срещу Русия, каза от своя страна председателят на руската Държавна дума (долната камара на парламента) Вячеслав Володин.

„Това е истерия от безсилие. Путин е наш президент и нападките срещу него са нападки срещу страната ни“, написа в акаунта си в мрежата „Телеграм“ Володин.

„С тези изявления Байдън оскърби гражданите на нашата страна“, допълни Володин, вторият човек в руската президентска администрация от 2011 до 2016 г.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков изрази съжаление, че началото на мандата на всеки американски президент е свързано с въвеждането на многобройни санкции срещу Русия.

„Принудени сме да предприемем всички необходими мерки, за да се застраховаме от рисковете, свързани с възможните санкции и максимално да защитим интересите на нашата страна. Действията на нашите опоненти в дадения случай са трудно предсказуеми. затова се разглеждат всякакви вероятности и сценарии на поведение“, каза Песков.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *