Протестиращите си просили боя

Бившите министри на вътрешните работи Младен Маринов и Христо Терзийски, които ръководеха МВР по време на миналогодишните протести срещу кабинета „Борисов 3“ и главния прокурор Иван Гешев, излязоха с позиции след разпространените нови кадри с полицейско насилие по време на демонстрациите.

Кадрите бяха показани в петък на заседание на временната парламентарна комисия, която бе създадена, за да изясни фактите именно около полицейското насилие. В събота председателят на парламента Ива Митева от „Има такъв народ“ обяви, че свивка извънредно заседание за вторник заради кадрите, които показват как полицаи нанасят побой на протестиращи. Сега Маринов и Терзийски проговориха за насилието.

Двамата припомня, че е имало проверки за полицейско насилие са извършени още през 2020 година. А след въпросната проверка бе установено, че четирима полицаи са нарушили служебните си задължения. Те бяха санкционирани с леки наказания и нито един от тях не бе уволнен. Прокуратурата образува дело, но досега не е съобщавано да са повдигнати обвинения.

Маринов и Терзийски сега призовават видеото с полицейското насилие да не се използва за „за нагнетяване на политическо напрежение“ и за „разчистване на сметки с политическите опоненти“

“Като полицай от кариерата категорично осъждам каквито и да е прояви на насилие! Поради тази причина още в нощта на 10 юли 2020 година, когато ми станаха известни видео материали, заснети и разпространени от граждани в социалните мрежи и съдържащи данни за превишаване и злоупотреба с правомощия от страна на полицейски служители, разпоредих на главния секретар на МВР и на директора на СДВР, към онзи момент, да бъде извършено пълно и обстоятелствено разследване на тези данни. Разпореждането ми бе ясно и категорично – проверката да бъде извършена в максимално кратките срокове, разрешени от закона, да бъдат взети (ако бъдат установени нарушения) съответните дисциплинарни мерки, а при установяване на данни за престъпления, съответните материали да бъдат изпратени на прокуратурата по компетентност”, пише Маринов във Фейсбук.

Той припомня, че е подал оставка като вътрешен министър на 24 юли 2020 година. “Само 3 дни по-късно – на 27 юли 2020 г., новият вътрешен министър обяви пред медиите резултатите от приключилата вътрешна проверка, взетите дисциплинарни мерки (включително, една от които е с негов акт), както и, че материалите са изпратени по компетентност на прокуратурата”, пише още Маринов.

Той твърди, че не е укривал данни за извършено престъпление, въпреки че председателят на временната комисия Николай Хаджигенов твърди, че повече от година не е успявал да получи кадрите.

“Народни представители и лица, които твърдят, че съм укривал данни за престъпления в качеството ми на вътрешен министър, ще трябва да докажат тези свои твърдения пред българския съд”, казва Маринов, който добавя, че този случай “не може и не трябва да се превръща в престъпно клеймо за всички десетки хиляди български полицаи – мъже и жени”.

Публикацията на Терзийски е с подобно съдържание – започва с това, че „винаги съм се противопоставял и отхвърлял всякакви форми на насилие”.

Терзийски също посочва, че само три дни, след като е бил избран за министър, е огласил „пред българската общественост резултатите от вътрешното разследване по случая”.

“Продължавам да стоя зад думите си, казани тогава, че ние, служителите на МВР нямаме полза да прикриваме нарушения, защото те рушат авторитета на нашето министерство”, пише още Терзийски и дори цитира резултатите от проверката, че е „установила превишаване на служебни правомощия от страна на четирима полицейски служители”. От новите кадри обаче се вижда, че полицаите, които нанасят удари на протестиращи, са повече от четирима.

“Нека както се разследват справедливо случаите на превишаване и злоупотреба с полицейски правомощия, така да се разследват и случаите на насилие срещу български полицаи! Нека истината бъде еднаква за всички, защото благодарение на работата на българската полиция успяхме да запазим гражданския мир в нашата страна”, призовава още Терзийски.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *