Техническа експертиза на Българската народна банка установи, че фалшивите пари, които бяха иззети преди седмица при шумната акция на полицията и прокуратурата, действително представляват неистински парични знаци, а не просто реквизит за партита. Това съобщиха от пресцентъра на Софийската градска прокуратура.
В заключението на експертите се казва, че серийните номера на банкнотите с номинал от 100 долара са направени на цветен лазерен принтер и съдържат поредица от две букви, седем цифри и една буква, за разлика от броя на цифрите при истинските банкноти, които са осем. Така напечатани, те са в разрез с реда и изискванията за възпроизвеждане на т.нар. „реквизитни пари“. Съгласно действащата нормативна уредба за щатската валута, както и нормативната уредба за евро банкнотите, „реквизитните пари“ трябва да са с размери ясно различими от тези на оригинала, да са отпечатани едностранно, върху изображенията да не се имитират защитни елементи като нишка, воден знак и други. В случая иззетите банкноти са отпечатани двустранно, притежават сериен номер и са с два защитни елемента – нишка и воден знак.
Техниката за отпечатването на фалшивите пари, предмет на престъплението, е идентична с тази при производство на истинските парични знаци, сочат събраните до момента писмени доказателства. По данни на прокуратурата единият от обвиняемите е изпълнявал длъжността „печатар“ съгласно трудов договор с търговско дружество с едноличен собственик на капитала – висше учебно заведение. Халето, в което е открита печатарската машина, е отдадено под наем на фирма, чийто управител в бивш ректор на ВТУ „Тодор Каблешков“, твърди държавното обвинение. Освен това БНБ е установила, че иззетите пари са с идентичен начин на изработка с банкноти, които са предмет на престъпление по друго досъдебно производство, водено за разпространение на неистински парични знаци в големи количества.