Прессекретариатът на държавния глава обвини БНТ, че не отразява цялата позиция на държавния глава и я интерпретира „манипулативно и с внушения“. „Според президентството в новинарските емисии на „По света и у нас“ от 20.00 и 23.00 на 30 юни е „направено сериозно отстъпление от обективността и професионалните стандарти на журналистиката, чрез на практика едностранното отразяване на медийни публикации на прокуратурата“, заявяват оттам.

Става въпрос за репортажите около разследването на прокуратурата за комуникацията на президентския секретар Пламен Узунов с Бобоков.

От президентството посочват, че отсъства позицията, че в „президентската институция няма и не се е провеждала процедура за помилването на лицето Петър Ненов“.

На 30 юни прокуратурата разпространи още една част от комуникацията на Бобоков и президентския съветник и Узунов. В нея се обсъжда осъден в Румъния българин, който се опитва да си издейства помилване от президентската институция.  Позицията на президентството е формулирана като право на отговор.

БНТ: Няма да се превърнем в пресцентър

От БНТ обаче не приемат „забележката“ и твърдят, че винаги са се старали да представят двете гледни точки по един случай.

„В централната емисия както чатовете, разпространени от прокуратурата, така и основната част от президенската позиция са представени графично. В предишния ден, в подробен, дълъг репортаж, също бе отразена позицията на президента по време на негово посещение в страна, а информацията от прокуратурата тогава беше сведена до секунди“, посочват от БНТ.

„Всеки ден редакционният екип на БНТ има свободата да избира реда и начина на представяне на новините, воден единствено от професионалните си критерии. Затова не бихме желали да бъдем въвличани в напрежение между други държавни институции“, допълниха оттам.

Пред Dnevnik.bg генералният директор на телевизията Емил Кошлуков коментира, че „не може политици и институции да се месят в редакционното съдържание на обществената медия“. „От президентството казват, че не е пуснат абзац от позицията им, но ако президентът, министър-председателят и председателят на парламента започнат да ни диктуват какво точно трябва да пускаме от думите им, ние се превръщаме в пресцентър, не в телевизия. Всеки репортер и редактор, когато предава материала си, прави обобщение, а не чете декларацията на когото и да е“, посочи Кошлуков.

Точно такава принципна позиция се очаква от директора на която и да е медия, още повече обществена.

Проблемът е, че Емил Кошлуков се придържа към тази позиция само когато му изнася, както в случая с президента, докато в други ситуации – например с водещия на „Общество и култура“ Горан Благоев – използва недоволството на една институция (Светият синод), за да се опита да отстрани неудобния на властите водещ.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *