Изцепките на прокуратурата са в стил „Боливуд продъкшън“, каза бизнесменът

Обвиняемият по аферата „Боклукгейт“ бизнесмен Пламен Бобоков показа в ефира на бТВ разпечатка от свой SMS до премиера Бойко Борисов в опит да покаже, че комуникацията му с управляващите не включва само президентската администрация.

Часове по-късно прокуратурата му отговори с нова порция чатове от телефона му. Този път – с президента Румен Радев. За тези чатове прокуратурата намеква още от началото на делото. За президента се говори като „вероятно лице с имунитет“. Разследващите не споменават името на държавния глава. В телефона на Бобоков обаче той е записан като „Prezident – Rumen Radev“. От прокуратурата изпращат и скрийншот, на който се вижда контакт с името „Desi Radeva“.

Привет от Монровия

Във въпросната комуникация Бобоков разказва, че Сенатът в столицата на африканската държава Либерия Монровия е гласувал една от фирмите му „Приста Порт“ да получи концесията на пристанище Бюканън за 25 години.

„Президент Джордж Уеа много би се радвал да се види и запознае с теб! Ето защо е необходимо и сериозно назначаване на посланик в Нигерия с акредитация в Либерия! Успех на предстоящия голям форум в Ню Йорк и огромни благодарности за подкрепата! Пратил съм координатите, ако има нужда от нещо, съм на линия 24/7!“, пише бизнесменът.

Миналата седмица прокураутрата обяви съмненията си, че Бобоков се е опитвал да влияе върху назначенията на посланици. Чатовете му с президентския съветник Пламен Узунов касаят точно назначението на посланика в Нигерия. В началото на годината Бобоков му е изпратил бигорафията на Жоро Кираджиев с обяснението, че това е неговото предложение за Абуджа. Дипломатът е назначен.

Огромен международен скандал

По думите на Бобоков, той е потърсил контакт с премиера на 31 март 2019 г., заради казуса с либийския танкер „Бадр“.

„Какво лошо съм направил аз, като съм се опитал да спася България от огромен международен скандал“, каза Пламен Бобоков. Уточни, че интересът му е бил инспириран от негови бизнес интереси в Либия.

Текстът на изпратеното от него съобщение до премиера гласи: „Добро утро, бос! Задава се голям проблем с Либия. Моля те да се видим за 10 минути и ти ще си прецениш. Въпросът е много сериозен“.

Бобоков разкри, че след това е последвала среща с министър-председателя, който от своя страна се е обадил на либийския премиер и е взел мерки за разрешаването на случая с кораба „Бадр“, който бе задържан на пристанището в Бургас.

Бизнесменът уточни, че наричал Борисов „бос“, защото бил „бос“ на държавата.

„Очевидно се познаваме отдавна“, допълни Бобоков. Уточни обаче, че с Борисов не бил близък.

Без връзки нищо не става

Преди това прокуратурата разпространи чатове между Бобоков и с Узунов по делото с либийския танкер. Разследващите твърдят, че президентският съветник е изпратил на предприемача решение на Върховния административен съд преди то да бъде официално пулбикувано.

Бизнесменът е категоричен, че всичко в България се случва „с връзки“. Отрече да е „кадрувал“, просто е препоръчвал най-добрите хора.

„Има огромен дефицит на стойностни хора. Просто е страшно. Но какви услуги да чакам аз от тези хора. Тежко му на бизнесмен, който разчита на подкрепа от дипломати“, каза още Пламен Бобоков.

Пламен Бобоков каза, че е предоставил телефона си на прокуратурата доброволно още на 28 май. Той потвърди достоверността на чатовете, но допълни, че не вижда нищо позорно в това да си общува с държавната администрация.

Боливуд пръдъкшън

„Впрягането на всички възможни канали за масово втълпяване, в основата, на което е прокуратурата. Не съм очаквал подобно поведение от държавен орган, който трябва да спазва законността в България. Изцепките на прокуратурата са в стил „Боливуд продъкшън“. Ние нямаме нищо общо с италиански боклуци и такъв внос. Ние внасяме само скрап. От 20 години имаме рециклиращ завод, а от 10 имаме три такива завода. Боклуците в Червен бряг не са наши. Това е абсурдно. Естествено, че може да намериш всякакви видове отпадъци. Това какво общо има с нас. Ние имаме 5.5 процента отпадък и те се предават за по-нататъшна утилизация по всички закони“, допълни Пламен Бобоков.

В сряда прокуратурата обяви, че е направила оглед на територията на бившо ТКЗС край Червен бряг, където според данни от разследването срещу бизнесмените Атанас и Пламен Бобокови са били загробвани в дълбоки силажни и изкопни ями опасни отпадъци, генерирани от техни дружества.

Той каза още, че от 66 тома с доказателства на държавното обвинение, в 64 тома никъде не се споменава неговото име.

„В другите два тома са свидетелски показания. Истината е, че брат ми като изпълнителен директор е разписвал документи и договори, но те са съобразени с европейското и българско доказателство. Той е задържан в изключително тежки условия и не се проявява никакъв хуманизъм към човек, който 28 години е правил бизнес в България. Веднъж го видях в съда и отвреме навреме ми звъни по стационарен телефон. Липсата на доказателства срещу нас е причината за тази истерия в прокуратурата. Чатове, снимки – всичко това е насочено да втълпява какви черни и лоши хора са Бобокови“, каза бизнесменът.

Той бе категоричен, че бизнесът му е абсолютно прозрачен.

„Тези хора не могат да ни хванат, защото не зависим от държавни поръчки. 1 процент от нашия бизнес са държавни поръчки. Корупцията е там, където са държавните поръчки. Не е в експортния бизнес, какъвто е нашият. Бизнесът на „Монбат“ е 220 милиона евро с 25 милиона евро брутна печалба годишно. Кой би рискувал такъв бизнес заради едни 600 000 евро“, попита риторично Бобоков.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *