Българският премиер би съкратил двудневния Европейски съвет до един ден

На първия присъствен Европейски съвет в Брюксел от четири месеца премиерът Бойко Борисов се яви с кратко послание: да се разберем за парите още днес, въпреки че срещата на високо равнище е двудневна.

На влизане в заседателната зала европейските лидери правиха кратки изявления пред малцината допуснати журналисти и не отговаряха на въпроси. Премиерът Бойко Борисов, който обикновено търсеше групата български кореспонденти, за да прави обстойни анализли на положението в България и да хвали своята политика, трябваше да се съобрази с въведения нов ред заради необходимостта от физическа дистанция в условията на санитарни мерки срещу коронавируса.

Неговото изявление гласеше: „Изключително важен съвет за многогодишната финансова рамка, Кохезионния фонд, Общата селскостопанска политика, грантове, заеми… Искрено се надявам въпреки различията да има постигнато днес споразумение“.

В белгийската столица държавните и правителствените ръководите ще обсъждат Плана за възстановяване на Европа в отговор на кризата, породена от COVID-19, който включва Многогодишната финансова рамка за периода 2021-2027 г. и инструмента „Следващо поколение ЕС“.

На 19 юни по време на видеоконферентна среща лидерите от ЕС обмениха мнения по предложението за Плана за възстановяване, представено от Европейската комисия на 27 май. Предложението на Комисията се основава на 2 стълба – нов инструмент за възстановяване „Следващо поколение ЕС“ на стойност 750 млрд. евро и МФР на стойност 1100 млрд. евро. На 10 юли председателят на Европейския съвет Шарл Мишел представи основните цели на ЕС – отстраняване на щетите, причинени от COVID-19, реформиране на европейските икономики и трансформиране на европейските общества.

За България приоритетни остават Кохезионната и Общата селскостопанска политика, като страната ни ще настоява за амбициозното им финансиране, съобщи пресцентърът на Министерския съвет. Страната ни определя предложението на Европейката комисия от 27 май като балансирано, като се имат предвид сериозните предизвикателства заради пандемията от COVID-19. В прехода към зелена енергия от ключово значение е и Фондът за справедлив преход на ЕС, който трябва да отговори в максимална степен на актуалните предизвикателства пред държавите членки. В този смисъл приоритет е за България Фондът да предвиди и средства за насърчаване и развиване на мощности за зелена енергия в региони, в които досега не са съществували енергийни мощности, се казва в официалната българска позиция.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *