На срещата си с генералния секретар на НАТО в Брюксел премиерът Бойко Борисов се заяви като балансьор в отношението между Алианса и Русия. „В нашия регион НАТО е единственият гарант за сигурността. Защитаваме принципа „отбрана и възпиране“. Въоръжаваме се, за да сме силни и да възпираме всякакъв мерак към нашата територия и съюз. Втора точка – диалог с Русия. Именно за това работя толкова активно за съвместния проект за АЕЦ „Белене“ и за Балкански поток. Това го знаят в Белия дом, в НАТО и в ЕС“, похвали се Борисов. И добави, че „нищо тайно и скрито не правим“. Това бил балансът, който щял да даде възможност на България да играе ключова роля в Черно море и региона.
След разговора си с Йенс Столтенберг Борисов държеше да подчертае, че България „не се натиска“ за координационния център на НАТО във Варна, който бе обявен като договорен след срещата му с президента Доналд Тръмп в Белия дом.
Премиерът каза, че НАТО подкрепя предложението на България за създаване на военноморски координационен център във Варна, но за пореден път се обяви срещу разполагането на „флотилия“ в Черно море.
„Не се натискаме за координационен център, ние и сега имаме координационни функции, пет учения има тази година в Черно море. Винаги съм се изказвал против флотилия в Черно море. Това, което правим, е възпиращата роля. Когато има две силни страни, тогава си плуват платноходките спокойно, а инфраструктурните проекти си вървят“, разви тезата си българският премиер.
Борисов не пропусна да се похвали как страната ни увеличава средствата си за отбрана.
„Изпълняваме ангажимента за повишаване на инвестициите в отбраната. Тази година отделяме над 3 процента от БВП за отбрана. Ако така върви икономиката и бюджетът продължава да е на излишък, ще продължим да модернизираме българската армия“, отчете се премиерът. Но пропусна да добави, че по-високият процент за отбрана е само за тази година заради авансовото плащане на американските изтребители F-16. Следващата година бюджетът се очертава да е около 1,6% от БВП.
Столтенберг ни похвали: „България допринася за алианса и за общата ни сигурност по много начини. България е сред деветте държави от алианса, които изпълняват целта за равнището на отбранителните разходи. Тези усилия укрепват НАТО и правят България по-сигурна“. „Докато има НАТО, ще съм сигурен в суверенитета на България“, отвърна Борисов.