Предвид създалата се ситуация няма как да има преговори с „Газпром“ за нови доставки на природен газ, след като изтече настоящият договор в края на годината.
Това обяви днес пред БНР вицепремиерът и финансов министър Асен Василев.
Той посочи, че страната ни е била подготвена за потенциално спиране на газовите доставки, било то в отговор на санкции или едностранно от страна на Москва.
Василев обаче смята, че страната ни има алтернативи на руския природен газ.
„Има алтернативи. Старите тръби на трансбалканския поток, по които и Гърция и Турция получаваха газ през нас – там има капацитет около 20 млрд. куб. м, който може да се ползва в двете посоки, на нас ни трябват 3 млрд. куб. м“, посочи вицепремиерът.
Като алтернатива Василев посочи още терминалите за втечнен газ с Гърция и Турция, с които вече са проведени разговори, както и увеличаване на количиства от азерския природен газ.
„Има доставки и от Катар, Алжир, от близки държави в региона, така че няма някакви далечни доставки, които трябва да се ползват. Това не е само българска, това е общоевропейска стратегия“, посочи Василев.
По думите му в следващите 1-2 седмици ще се обсъди на европейско ниво да се направи общ газов договор за целия Европейски съюз, „така че една държава да не се конкурира с друга, а и когато има големи обеми, се договарят и по-добри цени“. Василев посочи, че очакванията са този механизъм да заработи това лято.
България получава почти целия си природен газ от 10-годишен договор с Газпром, който изтича в края на 2022 г. Години наред обаче проектите за диверсификация на източниците се бавят, включително тръбопроводната връзка със съседна Гърция и разширяването на газово хранилище в Чирен.