„Продължаваме промяната“ и ИТН не подкрепиха по-сериозна военна помощ. Управляващата коалиция се „спаси“ с помощта на Зеленски
Парламентът одобри предоставянето на военно-техническа помощ за Украйна, но тя ще се изразява само в ремонтирането на украинска бойна техника и изключва изпращането на оръжия и боеприпаси.
Решението се подготвя от няколко дни и осигури възможност на БСП да остане в коалицията, въпреки гневните ѝ заплахи, че ще я напусне, ако се стигне до военна помощ.
Парламентът отхвърли с помощта на депутатите от „Продължаваме промяната“ и „Има такъв народ“ предложенията на ГЕРБ и „Демократична България“ за оказването на военна помощ на Украйна, които даваха възможност на правителството да вземе решение и за изпращането на оръжия и боеприпаси, и прие по-общото предложение на „Продължаваме промяната“.
В крайна сметка парламентът гласува следното решение след направена редакционна поправка от зам.-председателя на парламентарната група на ДПС Йордан Цонев:
1. Цялостен пакет от мерки за преодоляване на последиците от наложените санкции в икономически, финансов и социален аспект, както и по отношение на енергийната и продоволствената сигурност на България.
2. Оказване на помощ на Украйна – хуманитарна, финансова и военно техническа, съобразно възможностите на Република България, както следва:
– Продължаване подкрепата за членство на Украйна в Европейския съюз;
– Помощ за украинските граждани, бягащи от войната – законодателни и организационни мерки с цел подобряване на капацитета за приемане и възможностите за интегриране до създаването на условия за тяхното трайно завръщане в Украйна;
– Осигуряване на възможност за изнасяне на украинско зърно във Варна;
– Засилване на енергийното сътрудничество чрез доставки на електроенергия от Украйна и природен газ;
– Ремонтна дейност на украинска военна техника във военните предприятия в България;
– Продължаване на доставките на хуманитарна помощ, лекарства, дрехи и хранителни стоки“.
Предложението бе прието с 200 гласа „за“ от „Продължаваме промяната“, ГЕРБ, ДПС, БСП, ИТН и „Демократична България“.
Към момента няма яснота каква бойна техника могат да ремонтират българските заводи, които не могат да се справят с поддръжката дори на старата съветска техника, на която още разчита българската армия. Не е ясно и от къде ще бъдат осигурявани резервни части.
От ГЕРБ определиха гласуваното решение като „едно нищо“, въпреки че го подкрепиха.
А от БСП след гласуването с официално съобщение отчете, че е „предотвратила изпращане на оръжия за Украйна“.
Oт „Възраждане“ пък обявиха гражданско неподчинение.
Днес това правителство обяви война на нас българите, каза лидерът на партията Костадин Костадинов.
Гласуването на решението бе придружено с демонстрации в подкрепа и срещу изпращането военната помощ за Украйна.
Дебатът в пленарна зала продължи пет часа, като партиите повториха тезите си последните дни.
Как се стигна до тук?
Още след срещата си с украинския президент Володимир Зеленски в Киев премиерът Кирил Петков каза, че Украйна очаква от България да помогне с ремонтирането на военна техника в нашите заводи.
В сряда сутринта, преди началото на дебатите в парламента, стана ясно, че украинският посланик в София Виталий Москаленко е предал в Народното събрание писмо от президента на Украйна Володимир Зеленски, в което той посочи очакванията си към България.
В писмото си държавният глава на Украйна посочва, че властите в Киев очакват България да ремонтира тяхна военна техника, а също и да продължи подкрепата си за европейската интеграция на Украйна, помощ за бежанците, осигуряване на износа на украинско зърно през пристанище Варна, енергийно сътрудничество и износ на ток и газ от Украйна към България, както и предоставяне на хуманитарна помощ под формата на лекарства, дрехи и хранителни стоки.
Това писмо бе възприето от „Има такъв народ“ и впоследствие използвано и от БСП, но едва след като депутатите разиграха в НС съпротивата си срещу военната помощ, предлагайки референдум по темата.
В крайна сметка от БСП обявиха, че ще подкрепят предложения от „Продължаваме промяната“ проект за военнотехническа помощ за Украйна, но ако се свежда само до поисканата с писмо от президента Володимир Зеленски помощ.
„С днешните уточнения, които бяха направени от представители на „Продължаваме промяната“, хуманитарната, финансова и военнотехническа помощ се свежда до шестте точки в официалното искане на Украйна към България и подчертавам, че нито едно от тях не е свързано с оръжия и боеприпаси. С тези уточнения ние придобиваме сигурност, че България няма да стане част от конфликта, противно на нагнетените очаквания за разпад въпреки опитите през войната в Украйна да се разчистват вътрешнополитически сметки. Днес коалицията ни има шанс да покаже, че може да проявява уважение към различията“, каза Кристиан Вигенин (БСП) по време на дебата в пленарна зала в сряда.
Станислав Балабанов от „Има такъв народ“ пък каза от парламентарната трибуна, че президентът Володими Зеленски не е поискал от България оръжие и такова няма да му бъде предоставено.
Конкретните точки от писмото на Зеленски пък бяха отразени в проекторешението с редакционна поправка на Йордан Цонев.
ГЕРБ: Управляващите използват Украйна като спасителна сламка
Даниел Митов от ГЕРБ обвини управляващите, че използват писмото на украинския посланик като спасителна сламка против разпад на коалицията.
„Срамота е, срамота е управляващата коалиция да притиска държава, която се намира… и нейното представителство в България дипломатическо, да изпраща писма, с които да решава вътрешнокоалиционни проблеми“, каза Митов.
От БСП пък поискаха да се организира референдум дали България да окаже военна помощ на Украйна.
„Оказване на военна помощ за Киев би направило България пряк участник във военния конфликт. Не на войната и не на участието в нея. Тази позиция на БСП не подлежи на промяна“, каза Борислав Гуцанов от БСП в рамките на дебата в парламента.
В отговор председателят на ДПС Мустафа Карадайъ заклейми татктиката на БСП да прехвърля отговорността за непопулярни решения към референдуми.
Атанас Михнев от „Продължаваме промяната“, каза че България не може да си затвори очите пред войната.
„След като Путин врътна кранчето на Европа, след като ракети прелетяха над главите на нашата делегация, водена от премиера Кирил Петков, стана ясно, че има война, за която не можем да си затворим очите. След кризата с цената на тока тази зима, за която също помогнахме, след кризата с газа, е време да заемем и позиция по този конфликт – категорична позиция, редом до нашите партньори“, каза той.
Атанас Славов ,“Демократична България“, коментира, че България, като член на двата ключови съюза за нашата сигурност и развитие – ЕС и НАТО, има определени ценностни и политически ангажименти.
„Именно в израз на тези ангажименти и в подкрепа за каузата, справедливата кауза на украинския народ, ние не можем да направим нещо друго освен да предоставим наред с хуманитарната, финансовата помощ и военна, военно-техническа помощ на Украйна. И това не е въвличане във война, както различни политически лидери се опитват да аргументират“, посочи Славов.
На фона на дебатите в парламента военният министър Драгомир Заков написа във Фейсбук, че българи от малцинството ни в Украйна, като украински граждани, се бият на фронта в редиците на украинската армия срещу агресора.
Има и загинали за свободата на Украйна. Това е истината и всяко друго говорене е манипулация, добави той.