Сушавата 2020 г. изкара факти и засили публичните съмнения, че частни водноелектрицески централи (ВЕЦ), собственост на приближени до властта, в предходни години са преработвали повече питейна вода, отколкото са нуждите на местните хора, които определят и количествата за централите. Конкретният сигнал е за ВЕЦ „Камчия“, която е в близост до едноименния язовир, осигуряващ вода за Варна и Бургас. Изненадващо се оказва, че без воден режим за двата града този септември се подава с над 23% по-малко вода за хората там (спрямо септември 2019).
Сривът в количествата сега е цели 30 на сто, измерен спрямо септември 2018-а. Тези факти, черно на бяло загатват, че въпросната ВЕЦ само в предходните 2 години е преработила до 30% повече вода от нуждите на градовете. Това е така, защото водата от язовира първо се насочва към ВЕЦ-а, за да се произвежда чрез нея ток, а след това се отправя към пречиствателна станция, от която след това се насочва за задоволяване на питейните нужди на населението.
Столичният общински съветник Владислав Панев от “Демократична България” вдигна завесата над казуса във фейсбук, като посочи, че ВЕЦ „Камчия“ е собственост на Димитър Тадаръков през фирмата му „Булгарлизинг“ и има срочен договор за съвместна дейност с МРРБ. Той отбелязва, че Тадаръков е близък приятел на почетния председател на ДПС Ахмед Доган. А след това добави, че критично важно за този бизнес е какви количества отпускат на ВЕЦ министърът на околната среда и местните ВиК дружества всеки месец. По закон ВиК операторите заявяват количества на месечна база за използване на води от комплексните и значими язовири, мотивирайки се с питейните нужди на местното население, а министърът на екологията ги утвърждава.
Какво показват официалните данни?
„Проверка в Агенцията за устойчиво енергийно развитие хвърля основателни съмнения, че въпросната ВЕЦ само допреди няколко години е работила с много повече вода, отколкото са нуждите за питейна вода, защото е произвеждал двойно повече енергия. Например, през 2017-а година тя е достигнала до 654 мегаватчаса месечно, което е 70% от капицетата на самия ВЕЦ. Докато тази година при сушата максимумът е 362 мегаватчаса. И при двата случая ВиК операторите казват, че се потребява само толкова вода месечно, колкото е нужна на населението, но данните за произведената енергия поставят под сериозни съмнения това твърдение“, коментира пред Mediapool Владислав Панев.
Във всеки от месечните графици за използване на водите от комплексни и значими язовири, които публикува МОСВ, се посочва, че ВЕЦ “Камчия” – “може да преработва само използваните водни обеми за питейно битово водоснабдяване”. Впрочем същото се отнася и за останалите хидроцентрали, разположени на питейни язовири
„Задача номер 1 (на управляващите -б.а.) е да пазят водния обем на язовирите, така че подаването на вода за гражданите да бъде гарантирано. А не да зависи от количеството валежи през следващите месеци, както е сега. За да има проблем в несушави години, значи вероятно министърът (не само сегашния Емил Димитров – Ревизоро, но и предишния – Нено Димов) е разрешавал насочване на повече вода за ВЕЦ-а на Тадаръков“, казва още във фейсбук Панев.
От данните на МОСВ, в споменатите месечни графици, става още ясно, че през септември 2019 г. са ползвани общо 9.920 млн. кубика за питейни нужди във Варна и Бургас, а за този септември са предвидени 7.620 млн. кубика. Спадът е с над 23 на сто. Конкретно, водата за Варна е намаляла от 4 млн. на 3 млн. кубика. Питейната вода за Бургас е “пресъхнала” с повече от 1 млн. кубика – от 5.9 млн. на 4.6 млн. кубика. Запазва се водоснабдяването от 20 хил. кубика само за двете села, черпещи вода от язовира – Мокрен и Пъдарево. Срив от цели 30% в количествата питейна вода се отбелязва при сравнение на сегашните обеми с тези от септември 2018 г. Тогава са били предвидени 10.780 млн. куб. м за населението.
В документите на МОСВ за септември 2020 г. се казва, че “предвид ниския обем в язовира, разрешените количества за ВиК – Варна и ВиК – Бургас са в съответствие с реално използваните количества през септември 2019 г”. С други думи, така индиректно се признава, че през 2020 г. заявеното количество от ВиК операторите пред министерство се оказва завишено със споменатите над 23 на сто. Още по-любопитно е написаното в графика за август 2020. Там директно пише, че заявките на двете ВиК са били редуцирани, предвид ниския обем на водата в язовира.