Западни издания обръщат внимание на вчерашните изявления на руския президент Владимир Путин на Далекоизточния икономически форум във Владивосток и на новината, че той ще се срещне следващата седмица с китайския лидер Си Дзинпин.
Британският в. „Таймс“ се фокусира върху думите на Путин, че войната в Украйна само ще засили Русия и че опитите на Запада да накаже Москва икономически са „глупави“ и неефективни. Лондонското издание отделя специално внимание и на думите на руския лидер, че страната му не е загубила нищо от конфликта в Украйна.
Лондонският в. „Дейли телеграф“ също се спира на изявлението на Путин, че Русия не е загубила нищо от войната в Украйна. Британският всекидневник отбелязва и заплахата на руския лидер, че страната му може да се изтегли от споразумението за гарантиране на износ на зърно през черноморските пристанища на Украйна.
Руският президент, който е принуден да се справя с безпрецедентните икономически санкции срещу Москва, заяви вчера във Владивосток, че Западът няма да успее да изолира Русия, отбелязва британският вестник. Путин, който на моменти изглеждаше развълнуван, каза също така, че Русия „не е загубила нищо“ заради войната в Украйна.
Владимир Путин ще се срещне с китайския лидер Си Цзинпин за първи път от руското нахлуване в Украйна, съобщава още „Дейли телеграф“. Путин и Си се видяха за последно през февруари на зимната олимпиада в Пекин, няколко седмици преди руският президент да нареди на войските си да нахлуят в Украйна. Срещата на Путин и Си в Узбекистан следващата седмица ще е първата поява в чужбина на китайския лидер от началото на коронавирусната пандемия, отбелязва британското издание.
По време на участието си в Далекоизточния икономически форум Путин коментира и процедурата по избиране за премиер на новата британска лидерка Лиз Тръс. В. „Индипендънт“ обръща внимание на изявленията му по този въпрос.
Руският лидер разкритикува начина, по който Тръс е била определена за премиер и заяви, че този начин „далеч не е демократичен“. Това бе първият коментар на Путин във връзка с идването на власт на Лиз Тръс, която стана премиер във вторник, след като бе избрана от членовете на британската Консервативна партия за неин лидер, пише „Индипендънт“. С думите си Путин намекна, че Тръс не е избрана от всички британци, а само от членовете на Консервативната партия, отбелязва всекидневникът. По всяка вероятност тези критики на руския лидер във връзка с британската демокрация няма да бъдат взети под внимание от новата министър-председателка, особено предвид факта, че Путин е президент на Русия от 2000 г., с изключение на четиригодишната пауза от 2008 до 2012 г., когато беше премиер, изтъква британското издание.
Британският в. „Гардиън“ обръща внимание, че на Далекоизточния икономически форум във Владивосток единствено Мианма и Армения бяха представени от най-висшите си държавни ръководители. Макар форумът да бе лишен от грандиозност, той бе белязан от гръмките изявления на Путин, който повтори стари мотиви, като например, че е дошъл краят на хегемонията на САЩ и че суверенитетът е от ключово значение, отбелязва британският всекидневник.
По време на вчерашното си участие в Далекоизточния форум Путин разкритикува Запада и в същото време изтъкна важността на стратегическото партньорство с Китай, укрепено от войната в Украйна, пише в. „Фигаро“.
Руският лидер сподели визията си за един „многополюсен свят“, в центъра на който е Русия и който е решително ориентиран към Азиатско-Тихоокеанския регион, регион, който, по думите на Путин, „е приятелски настроен и играе все по-важна роля“, отбелязва френското издание./БТА