„В съдебната власт има тоталитарен преврат. Атаката идва от ГЕРБ“, каза главният прокурор
Висшият съдебен съвет (ВСС) даде знак в понеделник, че вече може да е формирано квалифицирано мнозинство за уволнението на главния прокурор Иван Гешев.
С пълно единодушие от 19 гласа “за“ ВСС откри втората процедура за отстраняването на Гешев за накърняване на престижа на съдебната власт. Искането е внесено от четирима членове на Прокурорската колегия заради заканата на главния прокурор, че ще „измете политическия боклук“ от парламента.
След това ВСС обедини в едно производство двете процедури за уволнението на главния прокурор.
За „боклука“
Според четирима членове на Прокурорската колегия на ВСС изказването на Иван Гешев, че ще „измете политическия боклук“, е груб израз, което нарушава множество норми от Етичния кодекс на съдебната власт и няма нищо общо с върховенството на закона.
През тази седмица влиза в сила съдебната реформа, която сваля необходимия брой гласове във ВСС за оттсраняването на Гешев от 17 на 13. В понеделник главният прокурор атакува законовите промени пред Конституционния съд, за да блокира влизането им в сила. Това означава, че ВСС ще трябва да спре процедурата по отстраняването на Гешев, след като КС допусне за разслеждане искането на Гешев.
Теоретично е възможно главният прокурор да бъде махнат, ако КС забави достатъчно с образуването на конституционно дело.
В същото време мнозинство във ВСС, което поглежда благосклонно към отстраняването на главния прокурор, явно се увеличава. В понеделник бяха събрани 19 гласа „за“ и нито един „против“ за започване на новото производство за отстраняването на Гешев.
За сравнение, само преди десет дни първото предложение за уволнението на Гешев бе допуснато за разглеждане с 14 гласа “за“ и три “против“. Това показва “узряването“ на ВСС на фона на успешните преговори между ПП-ДБ и ГЕРБ за формиране на правителство.
В хода на предишните няколко дискусии за уволнението на Гешев имаше отделни гласове в защита на главния прокурор, но сега той бе оставен да се защитава напълно сам.
Георги Кузманов от Прокурорската колегия разказа, че прокурорите били “възмутени, че три години не се е работело по някои дела, а сега се работи по тях и в извън работно време под ръководството на главния прокурор“. Най-вероятно той има предвид разследването за „Барселонагейт“, по което Гешев поиска имунитета на Бойко Борисов.
Дамян Дамянов от Прокурорската колегия попита Гешев дали е “морално да използва правомощията си, за да си спаси кожата“. Има се предвид внесенето от главния прокурор питане до КС дали съдебният съвет, чийто мандат изтече през октомври, може да вземе решение за уволнението му.
Иван Гешев се сети за изтеклия мандат на ВСС едва, когато бе поискано неговото уволнение. Преди това съдебният съвет с изтекъл мандат преизбра Борислав Сарафов за шеф на следствието, Гешев подкрепи Сарафов и дума не обели за проблема с мандата.
“Най-достойната позиция ще е да излезете в отпуск, за да няма съмнения, че използвате правомощията на прокуратурата в своя полза“, каза Дамянов.
Иван Гешев каза, че защитава прокуратурата, а не използва ресурса на прокуратурата в своя полза. Той обясни, че от доста време използва платения си годишен отпуск, който бива прекъсван единствено, за да участва в заседанията на ВСС
„Това е преврат“
Второто искане за предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор е по предложение на четирима представители на Прокурорската колегия – Йордан Стоев, Калина Чапкънова, Гергана Мутафова и Георги Кузманов.
“В съдебната власт се случва тоталитарен преврат, те не уважават разделението на властите“, заяви Гешев, който присъства на заседанието. Според него атаката срещу него идва от партия ГЕРБ.
“Искат да подчинят прокурори, съдии и следователи на нелегитимни олигархични интереси. Но това може да стане само през труповете на хората, които са загинали, за да съществува тази страна. Тук става дума за европейски, морални и етични ценности на българите. В момента искат съдебната система, скоро ще искат и президента, който сега наричат с най-различни имена“, заяви Гешев.
Той каза, че ще сезира Конституционния съд за Закона за съдебната власт.
„И на вас, и на всеки първокурсник е ясно, че той има дискриминационни и противоконституционни разпоредби, включително и с процедурата, която провеждаме днес. Когато съзнателно, целенасочено е определена цифрата 13 за отстраняване на българския главен прокурор, при положение че за останалите големи остават 17 гласа. Тук възниква по-скоро житейски въпрос, значи аз съм избран със 17 гласа, а мога да бъда отстранен с 13, много интересно“, каза Гашев.