Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов опроверга предположенията, че под новата търговска марка „Костя Копейкин“ ще се продава „бельо, тоалетна хартия, хартиени подложки за бира, чорапи, торби за отпадъци, куртки, организиране на развлекателни косплей събития, спиритуални консултации, услуги по разхождане на кучета, изкуствени цветя, лепенки за повдигане на бюста, както и много други търговски дейности“, както гласи обявата в Патентното ведомство. Той съобщи, че това щяло да е името на нова фондация.
„Група млади съмишленици на Възраждане решиха да използват огромната реклама на героя, за да създадат фондация на негово име. Фондацията ще се занимава с две неща:
1.Ще дава ежегодни стипендии на даровити деца, проявили таланти в областта на литературата и изкуствата.
2.Ще връчва ежегоден приз за продажна журналистика „Иванчо Хаджипенчович“, наречен на името на видния национален предател, осъдил Левски на смърт през 1873 г.“, разказва Костадинов.
След това дава обяснение на своя прякор „Костя Копейкин“, който бил положителен герой в повест, която е част от класиката „Мъртви души“ на Гогол.
„Тъй като жълтопаветниците не четат нищо друго освен статиите на американската преса у нас, която на свой ред даде всичко от себе си, за да популяризира името на този положителен герой (без въобще да знае, че става дума за положителен герой)“, казва Костадинов.
След това обяснява своя прочит на книгата, като междувременно сам обърква (или пък не) името на главния герой.
„В книгата, която е част от съкровищницата на световната и руската литература, наред с много герои, се разказва и за един капитан от руската армия, останал инвалид след войната на Русия с Наполеон. Тъй като след войната е захвърлен на произвола на съдбата от бездушните руски чиновници, той събира банда разбойници около себе си и започва да граби пари от богатите помешчици, за да ги раздава на бедните хора. Иначе казано – руският Робин Худ:) Името на този литературен герой е капитан Костя Копейкин“, казва Костадинов.
След това обвинява т.нар. „жълтопаветници“ във функционална неграмотност. Героят на Гогол е Капитан Копейкин, чието първо име никъде не се споменава, а Костя е добавено от Костадинов.
„Парите за фондацията ще се събират от делата срещу богати и продажни медии, уронващи доброто име на литературния герой, както и името на фондацията. Така ще се продължи традицията парите на богатите престъпници да бъдат вземани и давани на бедните хора:)
Като част от стандартната процедура по регистрацията беше запазено името като търговска марка. Неграмотните психодесни маргинали решиха, че това има друга цел и доста се смяха. Е, който се смее последен, се смее най-добре:) В този ред на мисли искам да ви помоля за първи номинации на медии и журналисти за приза „Иванчо Хаджипенчович“. Сигурен съм, че ще има тежка конкуренция“, казва Костадинов.
Той и преди е давал като положителен пример Капитан Копейкин на Гогол.
Копейкин обаче не е точно положителен герой. Историята на Капитан Копейкин е разказана на селяните от пощенски началник в малък руски град, който изразява своето предположение, че именно той трябва да е измамникът Чичиков, купуващ мъртвите души. Капитан Копейкин обаче е инвалид от войната, на когото държавата отказва пенсия и отчаян от това той става бандит, който обира хора из горите.