Радев наложи вето на промени в Изборния кодекс

Президентът Румен Радев наложи вето на част от приетите преди две седмици промени в Изборния кодекс, чиято единствена цел според него е „да гарантират служебната победа на управляващите в предстоящите избори“.

„Последните поправки нанасят пореден удар върху правната конструкция на държавата, защото се „отстъпва от ясни законови положения и се създават предпоставки за съмнение в честността на изборите“, обяви Радев в обръщение към народа.

„Промените на толкова важни правила броени месеци преди изборите, но без реален дебат по същество и без детайлна оценка за въздействие, са пример за непредсказуемост на държавната власт и управлението. Това отблъсква гражданите“, каза Радев.

Той ще върне за ново обсъждане текстовете, с които беше отменена забраната да се правят референдуми по теми от компетентността на Велико народно събрание. Според конституцията ВНС е органът, който приема нов основен закон, решава въпроса за изменение територията на страната, решава за промени във формата на държавно устройство и на държавно управление, решава за основните права на гражданите.

Последните промени в изборния закон дават възможност с референдум да се решават и въпроси като този дали България да стане президентска република. Дори евентуален бъдещ референдум да е успешен обаче, за изпълнението му ще трябва бъде свикано ВНС, защото само то може да промени тези текстове от конституцията. Това означава, че се стига до „параграф 22“ – може да има успешен референдум, но за да бъде изпълнен той, трябва да има подкрепа от повече от 160 депутати в обикновен парламент.

„Считам, че подобно палиативно разширяване на пряката демокрация не дава повече възможности на гражданите да решават важни въпроси“, каза Радев в понеделник.

Очаквано, другата му основна критика е за машинното гласуване, чието за чието въвеждане президентът настоява. В обръщението си той напомни, че само преди година парламентът е решил на президентските и парламентарните избори да се гласува само с машини във всички секции с над 300 избиратели, а сега се прави крачка назад и се връща и хартиената бюлетина:

„Това обезсмисля машинното гласуване. Тези решения трудно могат да се обяснят с друго, освен с желанието да се отворят достатъчно възможности за хаос и изборни манипулации в ползва на управляващите.“

Президентът атакува управляващите и за това, че с последните промени прехвърлиха цялата отговорност за машинното гласуване на Централната избирателна комисия.

Според Радев „посегателството срещу Изборния кодекс“ е пореден опит на управляващите да избегнат политическа и правна отговорност. „В същото време законодателят лишава ЦИК от това да определи изпълнител за компютърната обработка на данните от гласуването като изцяло вменява тези дейности на „Информационно обслужване“ АД, пренебрегвайки редица разпоредби за конкурсното начало в стопанската дейност“, каза още държавният глава.

„Трите месеца на многохилядни национални протести с искане за оставка на правителството и на главния прокурор са свидетелство за дълбока криза на демокрацията. Сондажите регистрират рухналото обществено доверие в управляващите. Знаете, че изборите са фундаментът на всяка демокрация и от тяхната честност и прозрачност зависи как ще продължаваме напред“, добави още Радев.

По думите му отказът на властта да чуе гласът на обществото „само удължава агонията“. Той добави, че кабинетът не управлява, а се опитва „да избяга от многобройните скандали, белязали последните години.“

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *