ГЕРБ обяви, че е за незабавна оставка на началника на НСО и уволнение на охранителите от „Росенец“. „Няма нужда от проверка, защото всичко е заснето и не виждам смисъла изобщо да се проверява тази ситуация. Надявам се г-н Христо Иванов да попита президента, при следващ възможен случай, защото вчера пропусна, защо тези неща не са направени“, каза пред журналистите в НС депутатът от ГЕРБ Тома Биков.
След като вече два дни опитват да внушат, че президентът е отговорен за инцидента в Росенец, защото той контролира службата и служителите в НСО, то управляващите изведнъж решиха, че ще искат и оставката на началника на структурата. Това стана само час след като лидерът на ГЕРБ и премиер попита защо не са уволнени още хората на НСО от конфликта край морските сараи на почетния лидер на ДПС.
И докато разказват как отговорността е изцяло на държавния глава и началника на НСО, то същите тези управляващи внесоха проект за промени в закона за НСО, които всъщност тепърва ще дават тези права.
ГЕРБ и Обединените патриоти внесоха промени в закона за Националната служба за охрана, с които решенията ще се взимат от началника на службата, утвърден от президента. За да вземе решение, директорът на НСО ще изисква информация от службите за сигурност в държавата.
Мотивите за внасяне на промените били, че това е служба към президента и така няма да има размиване в отговорността. „Решенията ще се взимат с единоначалие, решенията ще се взимат с акт на началника на службата, утвърдено от президента, службата е към президента като началникът на службата, за да изпълнява тези си правомощия, ще изисква информация в ДАНС, МВР, ДАР, Военна информация, то и досега беше така. Като срокът за предоставяне на информацията, редът за предоставяне, ще се уреждат с правилника за прилагане на Закона за националната служба за охрана“, обясни председателят на Комисията за контрол на службите за сигурност Димитър Лазаров.
На практика по този начин управляващите признават, че в момента изобщо не е вярна тезата, че само президент и началник на службата са отговорни и решават кой и как да бъде пазен. Това се прави от комисия, в която освен шефа на НСО участват и председателя на ДАНС и главният секретар на МВР. На практика ръководителят на охранителната служба е от една страна малцинство, а от друга като му се каже, че има някакъв сигнал, то той не може да откаже да разпореди съответната охрана. Отделно е и обстоятелството, че именно същите тези управляващи приеха закона за НСО и нормата, че може да се пазят и „други лица, свързани с националната сигурност, посегателството спрямо които би подронило, отслабило или създало затруднения на властта в Републиката“. Именно на това основание се пази например Ахмед Доган.