Стотици униформени и полицейски коли втори ден блокираха Народното събрание заради главния прокурор
Иван Гешев се подигра с депутатите при представянето на доклада за дейността на държавното обвинение, което бе принуден да направи по искане на БСП. Главният прокурор повтори информацията, която изнесе пред правната комисия, и отново отказа да отговаря конкретно на въпроси по най-скандалните теми. От БСП го обвиниха, че прикрива случаите на корупция по високите етажи на властта, и го призоваха да подаде оставка.
Стотици полицаи и специализирана техника бяха обградили входа и пространството около парламента и гонеха минувачите на отстрещните тротоари. Тежко въоръжени мъже с маски охраняваха и пред пленарната зала, а Росен Малинов от БСП поиска проверка, тъй като това става при изключителни случаи и след разрешение от шефа на НС.
В началото на изслушването депутатът от „БСП за България“ Росен Малинов алармира в процедура по воденето, че пред пленарната зала има 5-6 въоръжени мъже, като двама дори са с маски. Той заяви, че това е недопустимо, и призова да се направи проверка. Караянчева се съгласи и иронично отбеляза, че всички били наясно кои са тези лица и че тя им дала разрешение да са пред залата.
Гешев повтори пред депутатите информацията, която изнесе в сряда пред правната комисия. Той наблегна, че премиерът е разпитван три пъти във връзка с проверките за къщата в Барселона, аудиозаписите и снимките от спалнята на Бойко Борисов, но отново не каза нищо конкретно. Затова пък дълго говори за успехите на прокуратурата и заля залата с безсмислени цифри и статистика. „Ние нямаме допирно поле с вас, вие сте полето на политиката. Имате право на всякакви политически коментари, но не закачайте прокуратурата“, размаха пръст на депутатите Гешев.
„Всичко, което правим и говорим в НС, е политика. Всичко е политика, самият вие сте правили политически изказвания, а и изказването си завършихте с политически думи“, опонира му Корнелия Нинова. Тя призова Гешев да подаде оставка, защото народът не е удовлетворен от равнището на правосъдието и справедливостта.
„БСП няма да подкрепи доклада, защото е много статистика без конкретни отговори на важни за обществения интерес въпроси, които главният прокурор се е опитал да даде частично. Не давате отговори на важни въпроси, които вълнуват обществото в последните месеци, а може би години“, подчерта Нинова. Тя попита какво е станало с всичките 15 сигнала, пуснати от началото на мандата на настоящия парламент и касаещи корупция по високите етажи на властта.
„Колко месеца трябват на прокуратурата, за да кажете дали записите с Бойко Борисов са истински? При Божков изглеждахте по-бързи, а да не говорим при братя Бобокови. Излязоха и чатовете им и разговори, преди да бъде повдигнато обвинение“, иронизира Антон Кутев и настоя прокуратурата да се самосезира за Пеевски.
„Никога досега България не е имала толкова политизирано държавно обвинение. Никой не е твърдял, че прокуратурата не действа. Понякога действа дори твърде енергично. Проблемът е в селективността и решението е вашата оставка“, заяви Явор Божанков. Иван Ченчев поиска информация по проверката за спрения сигнал на програма „Хоризонт“ по БНР. „Смеската между политика и бизнес се нарича олигархия, но някак си за прокуратурата олигарсите биват добри и лоши. Това се нарича двоен стандарт и протестите на хората са и за това“, коментира Крум Зарков.
Докладът на Гешев беше приет със 117 гласа, против бяха 61 депутати, а един се въздържа.