Независимо че служебната власт предимно говори в бъдеще време за мерки срещу спекулата на пазара, като бъдещи сайтове за обявяване на цените, дигитализиране на регистри, повече прозрачност при формиране на търговските наддценки и т.н., прокуратурата реши да провери законноста им. От Върховна административна прокуратура (ВАП) обявиха в четвъртък, че се самосезира от медийни публикации, в които се съобщава за предприети или предлагани от държавни органи мерки за ограничаване на инфлацията и ръста на цените на основните потребителски стоки, продавани на територията на Република България.
От ВАП изискват информация от Съвет за координация и обмен на информация между органите, осъществяващи контрол на пазара на стоки, Държавна комисия по стоковите борси и тържищата и Комисията за защита на потребителите. Информацията следва да съдържа данни за установяване на незаконосъобразни актове, действия или бездействия на съответен административен орган при осъществяване на законовите им правомощия.
В зависимост от получените сведения прокурор при ВАП щяла да прецени има ли необходимост от изискване на допълнителна информация и от други държавни органи.
В случай че бъдат установени незаконосъобразни актове, във ВАП ще се извърши преценка за протестирането им пред съответен съд.
Преди ден икономическият министър Никола Стоянов обясни, че държавата съзнателно е изчакала с проверки за нелоялни търговски практики на пазара „докато се появят основания за очаквано поевтиняване“. По думите му тези основания вече са налични, защото имало спад в цените на горивата и тока.
„Ние изчакахме да имаме основания да очакваме поевтиняване. Когато токът расте, газта расте, горивата растат, нормално е веригите да кажат и заплатите растат. Всички магазини да кажат – нормално е да растат цените. Затова ние изчаквахме и фокуса на проверките започна след ноември месец, тъй като искахме да имаме основание“, каза тогава той пред Нова тв.