Бившият финансов минситър от правителството на ГЕРБ Владислав Горанов, който бе санкциониран за корупция по глобалния закон „Магнитски“, заяви че не е доволен, че е част от списъка. Пред бТВ той обясни, че досега не е видял никакви доказателства. Знаел само това, което знаят всички останали – прессъобщението на американската служба.
Не ми харесва в „Магнитски“
„Това, което би било полезно за отношенията между американската държава и техните партньори, е когато те имат убедителни доказателства, нека тези доказателства да бъдат предоставени на правоохранителните органи на съответната партньорска държава. В противен случай остава подозрение, че в този списък могат да попаднат хора без достатъчно аргументи“, заяви той.
След санкциите по „Магнитски“ за Горанов нямаше никакви последствия у нас. Прокуратурата обяви, че ще провери случая и, естествено, повече не каза дума по въпроса. По същия начин се действаше и по отношение не друг санкциониран – Делян Пеевски.
„Личните ми емоции нямат особено значение. Науснах активната политика още през лятото на 2020 г. Оттогава се занимавам с други неща„, каза още Горанов.
Числова комбинация
Ако предлаганият от Асен Василев бюджет не бъде подкрепен в парламента, това означава нови избори или поне нова политическа криза, каза още Горанов в коментар на политическата обстановка. По думите му неприемане на бюджета за един финансов министър означава, че той няма място в кабинета. Той определи Василев като лидер на „Продължаваме промяната“ и заяви, че ако той си тръгне, вероятно ще го последва и премиерът Николай Денков.
„Партиите нямат избор да не подкрепят този бюджет„, обобщи Горанов
Той даде да се разбере, че бюджетът е „на ръба“ – с много орязани разходи, а в същото време и със завишени очаквания по отношение на приходите.
„Бюджетът е еманация на отношението на управляващите към управляваните, защото харчи техните пари. Добрата новина е това, че ще се предложи някаква сметка, че все пак ще я има„, заяви Горанов.
Извън това обаче той коментира, че става дума за „числова комбинация от това, което данъчните закони позволяват и разходите на отделните системи, които по закон трябва да бъдат извършени„.
Управлението все още е неубедително. Правителството и мнозинството не са сработили, каза още Горанов. Той припомни, че все още не са избрани председатели на комисиите в парламента, нито пък са назначени областни управители.
„Управлението е нубедително от гледна точка, че основният дебат е свързан с технологията на управлението, а не какво да се случва в държавата. Хубаво е, че имаме мнозинство е парламента, което да формира правитлество. Оттам нататък е рано да видим някакви отчетливи признаци за управление на държавата„, заяви бившият финансов министър.
Имаме си управител
Сегашният управител на БНБ Димитър Радев трябва да получи доверие за втори мандат на поста, каза още Горанов. Такава е и позицията на ГЕРБ. Радев бе назначен след фалита на КТБ и оттеглянето на предишния гуверньор Иван Искров. В момента мандатът на Радев е изтекъл.
„В сегашната ситуация, когато Еврозоноата е на една крачка от нас и когато финансовата стабилност трябва да бъде приоритет, Димитър Радев е подходящ. По-подходящ не съм видял…Дянков не е лош финансист, но за подобна работа трябва да търсим хора, които доказано имат опит. Нямаме време за социални експерименти…Даниел Лорер изглежда много интелигентен мъж, но личните качества за човек, който тепърва ще започне да открива къде се намират тоалетните в централната банка, не са достатъчни„, коментира Горанов другите спрягани имена.