Движението района на парламента бе блокирано от стотици недоволни

 

Стотици граждани излязоха на протест пред парламента в понеделник сутринта, докато депутатите обсъждат вота на недоверие срещу правителството, внесен от БСП.

Хората дойдоха още към 7 часа и настояха за оставките на правителството и главния прокурор Иван Гешев.

Дебатите приключиха скоростно – за около два часа управляващи и опозиция казаха каквото имаха по политическата ситуация в страната. Гражданите продължиха да протестират и след края на споровете в заседателната зала.

Част от тях казаха, че са готови на гражданско неподчинение, за да постигнат целта – „рестартиране на овладяната държава“. Сградата на парламента бе заобиколена от полицаи, които не допускаха протестиращите.  Хората обаче продължиха да се събират и да стават все повече. Към 8.45 те блокираха движението в района.

Протестиращите пресичаха по пешеходната пътека пред Народното събрание и шофьорите се принудиха да обърнат и да търсят друг път.  Засега няма напрежение между протестиращите и полицаите. Понеделник е 12-ия ден от началото на протестите.

Премиерът не присъства в парламента, тъй като е в Брюксел, където продължава срещата на европейските лидери за възстановителния фонд и бюджетната рамка.

В събота те призоваха протестът да премине към гражданско неподчинение, което да се изразява в това протестиращи да обсаждат публични сгради – общински, гари, автогари и т.н.

„Разходките по паветата са безполезни. Това вече се е случвало многократно. А освен това са и успокоителни за управляващите и за главния прокурор. Няма да бъде по този начин. Протестът трябва да бъде едно ясно явление до момента, до който не постигнем основните три цели, които сме поставили – оставка на главния прокурор, оставка на Борисов и правителството, нови, честни избори, което е изключително важно. Затова трябва да се поема нова посока“, каза преди ден Минеков пред БНР.

Самото извънредно заседание на парламента е насрочено за 09:00 часа. Единствената точка в дневния ред на депутатите е обсъждането на вота на недоверие срещу кабинета „Борисов 3“ за провал на управляващите в противодействието на корупцията. Гласуването на вота ще бъде не по-рано от 24 часа след разискванията и вероятно ще бъде в сряда по време на редовното парламентарно заседание.

Премиерът Бойко Борисов и коалиционните му партньори вече дадоха заявка, че вотът няма да мине. Миналата седмица те обещаха, че след отхвърлянето на вота ще има големи промени в кабинета. В ГЕРБ дори обсъждали варианти какви ходове имат в създалата се ситуация, като повечето предвиждали Борисов да не е премиер. Засега обаче не е ясно дали някоя от тези опции ще бъде изпълнена.

Протестиращите пък останаха доволни обещанията за промени в кабинета и продължават да настояват за оставка на правителството и предсрочни избори.

За да падне правителството с вот на недоверие, той трябва да бъде подкрепен от поне 121 народни представители. Засега обаче само ДПС е обявило, че ще подкрепи социалистите в опита им да свали кабинета. БСП обаче има 78 народни представители, а Движението 25, като един от тях – медийният магнат Делян Пеевски ходи на работа изключително рядко. Ако все пак всички депутати от двете групи са в залата, вотът ще е подкрепен от 103-ма народни представители.

В момента управляващите от ГЕРБ, ВМРО и НФСБ имат 116 гласа. Вероятно обаче и партията на аптекарско-петролния бос „Воля“, която има 12 народни представители и често подкрепя ГЕРБ с гласовете си, няма да подкрепи вота.

Под въпрос остава как ще гласуват шестимата „независими“ депутати от „Атака“. Миналата година те бяха изгонени от „Обединени патриоти“ и се дистанцираха от властта, но през януари не подкрепиха предходния вот на недоверие срещу властта.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *