Мария Габриел трябва да е следващият министър-председател, настоя той
България трябва да се подготви за момент, в който може да бъде заплашена, не непосредствено. Така премиерът Николай Денков коментира дали очаква Русия да атакува страната ни. Според него точно заради тази възможност трябва да инвестираме във въоръжените си сили и да участваме в съвместни обучения, и ако го направим България няма да бъде заплашена.
„Вече няколко пъти политици на много високо ниво в Русия – и Путин, Медведев и Захариева, отправяха директни заплахи към различни държави. Но окупираха Грузия, Крим, Донбас, заплашват Молдова. Виждаме, че има проблем. Крайно време е да си отворим очите и ушите, и да разберем, че има имперска риторика, която не е позволена през XXI век“, посочи Денков.
Очевидно е, че това в Украйна е за завземане на територия, смята премиерът. Същото се случвало и в Грузия.
Денков изтъкна, че националният интерес е интегриране в Европа и тези страни, които могат да ни защитят от чужда агресия, а това е НАТО. Той обаче се оплака, че „толкова пъти бил нападан от президентската институция, но си замълчавал“, бил отговорил само един два пъти. Смятам, че всички трябва да се опитаме да върнем добрия тон, добави премиерът.
Ако бе работил парламентът в четвъртък и петък, нямаше да имаме това изказване на Виктор Обран, защото таксата за пренос на газ щеше да е премахната, заяви премиерът във връзка с ветото, което Унгария постави за приема ни в Шенген.
„Това, че не работи НС, пречи да се вземат важни въпроси“, смята той. И обяви, че с Унгария имали предварителни разговори, били ги уверили, че в петък таксата ще падне и Унгария не била направила подобни заявки за вето, то станало факт, след като София не е спазила обещанието си.
„Надявам се в понеделник да мине и, ако Унгария следва това, което е казала, този проблем ще отпадне“, оптимист е той за падането на ветото.
Да се порадваме малко, ветото на Нидерландия м.г. ни попречи да влезем в Шенген, то не падна лесно, доста работа бе свършена, коментира той добрите новини по напредъка ни с Шенген.
„Тази промяна започна с миналото редовно правителство, за съжаление бе прекъсната от служебното правителство. Марк Рюте каза, че вярва на Кирил Петков. Теми като Шенген имат технически изисквания, но става въпрос и за доверие“, настоя той. Според него Унгария зависи твърде много от руския газ и било съмнително дали може да взима самостоятелни решения. Но Денков имал уверението, че премахнем ли таксите, изчезва и ветото.
С Австрия проблемът бил различен заради многото нерегистрирани мигранти. Но се работело по варианти за отпадането, дори и на етапи. Не трябва да сме заложници на конюктурни ситуации от типа има ли избори или няма в една страна, настоя премиерът пред Нова тв.
На въпрос за отношенията с (не)коалиционните партньори от ГЕРБ, Денков подчерта, че са имали много ясно споразумение, че Мария Габриел ще е следващият премиер.
„Държим на това споразумение, следваме го и не виждаме защо трябва да се променя. Много добре работим с нея по отношение на външната политика, тя е много активна, По отношение на Шенген тя работи с Австрия и ЕНП, както и Борисов, и е важен натискът и по тяхна линия. Мария Габриел трябва да е следващият министър-председател“, настоя той.
„Блокада пред банката не трябва да има. Това не е конституционен начин да се обсъждат важни въпроси. Няма как да защитаваш конституцията, ако използваш тези неконституционни методи“, заяви той за бойкота в парламента, атакувайки опозицията, макар и управляващото мнозинство да повтори блокадата в петък. Премиерът отбеляза, че работата на парламента се блокира от 3 партии по различни причини.
„Нямат позитивна посока, Само искат да пречат. Не казват какво да се направи, нещо положително“, каза Денков. И изтъкна, че са вкарали много социални мерки, дори такива на БСП.
Денков отново настоя, че демонтажът на Паметника на Съветската армия се извършва, както е монтиран – на части. Тези фигури са много тежки, трябват специални кранове, следват се технологичните правила, настоя премиерът.
Демонтирането било законно. Спряно е, докато се изчисти казуса, ще изчакат и „движението на съда“.
„Опитват се да го бавят, но този паметник трябва да отиде на друго място – в Музея на социалистическото изкуство. Не му е мястото там“, каза той. И разказа как от кампуса на Софийския университет до Ректората често минавал покрай паметника и виждал „войник с автомат, който гледа строго към СУ“.
„Тази асоциация ме тормози от много години и се чувствам разтоварен, че този символ изчезва“, каза премиерът.
„Паметникът има своята пропагандна стойност, няма културна. Издиган е, когато България е изпуснала шанса да е демократична държава“, смята премиерът. Според него страната ни е изпуснала шанса да е като Гърция, защото била окупирана от Русия.
За конституционните промени той настоя, че това не са текстове, измислени от трима души. Те са предложени и обсъдени от Венецианската комисия, съгласувано е с ЕК и „не са измислица на трима човека“.
Министър-председателят коментира и казуса с неизлъченото интервю на руската посланичка Елеонора Митрофанова по БНР, срещу което публично възропта депутатът от ДПС Делян Пеевски.
„Не трябва да се месят нито посланици, нито политици, за да решават какво ще се представя в радио или телевизия. От друга страна, едно национално радио и телевизия трябва да имат ясни правила какво е позволено и не. Бюджетът плаща заплатите, трябва да сме сигурни, че като даваме тези пари има стандарти, те са ясни публични и се спазват“, заяви той. Не трябвало да има политически натиск над медиите.