„Добро утро г-н, Доган! Най-сетне изтрезняхте“. Думите са на човек, отлично запознат със ситуацията в Движението за права и свободи и са по повод откровението на почетния му председател Ахмед Доган, че партията се превръща „в корпоративна, платена, партийна организация“.
Зад изненадващата на пръв поглед новина, че Доган излъчва двама съпредседатели на ДПС – Делян Пеевски и Джевдет Чакъров, всъщност се крие огромен проблем, на който се натъкна в последните месеци ДПС. Истината е, че електоратът не иска Делян Пеевски.
Независимо че областните структури контролирано и масово започнаха да издигат Пеевски за лидер на партията, електоратът по места не го иска, коментира пред Mediapool същият източник.
Той поясни, че базисно изискване и очакване на хората от смесените райони е човек с турско име да представлява тях и децата им. Самите те не знаят какво могат да очакват от Пеевски.
Фактът, че Доган толкова настойчиво пробва да лансира Пеевски за единствен лидер на партията и дори го нарече „феномен“, ясно показва, че той е поел някакви ангажименти към Пеевски. От какво естество са – дали са финансови или други- никой не може да твърди със сигурност, коментира източникът.
През август ТЕЦ „Варна“, където мажоритарен собственик e почетният лидер на ДПС, бе осъдена от „Булгаргаз“ да плати 37 млн. лв. за доставен природен газ. В последните дни на декември стана ясно, че държавният газов доставчик е завел нов иск срещу електроцентралата на Доган за 3 млн. лв. – отново за неплатени количества синьо гориво.
По думите на събеседника ни, решението на Доган да предложи Джевдет Чакъров за съпредседател на ДПС също е добре премислено. Освен че носи турското име, той е лекар, а лекарите в тези района са уважавани и им се има доверие. Чакъров работи като хирург в болницата в Лъки.
„Не знам обаче как Чакъров ще допринесе за „добросъседските ни взаимоотношения с Република Турция“, защото истината е, че Чакъров няма връзки с Турция“, казва още източникът. Според него такива връзки са имали сваленият от председателския пост Мустафа Карадаъй и бившият кмет на Кърджали Хасан Азис. И двамата твърде често бяха канени на срещи от бившата посланичка на Турция и в крайна сметка бяха отстранени от Доган, защото той си взе поука от историите с Лютви Местан и не би си позволил разцепление в ДПС и втори ДОСТ.
Чакъров е познат в Европейския парламент. Все пак той 14 години бе заместник- председател на Либералния интернационал, припомни още събеседникът ни по повод решението на Доган да възложи на Чакъров „да носи отговорност предимно за традиционните ни райони, за добросъседските ни взаимоотношения с Република Турция и с либералните формации“.
В същото писмо до партийния актив Доган определя Пеевски като „технократ“, който трябва да се грижи за разширяване на електоралното присъствие на ДПС.