„Добро утро г-н, Доган! Най-сетне изтрезняхте“. Думите са на човек, отлично запознат със ситуацията в Движението за права и свободи и са по повод откровението на почетния му председател Ахмед Доган, че партията се превръща „в корпоративна, платена, партийна организация“.

Зад изненадващата на пръв поглед новина, че Доган излъчва двама съпредседатели на ДПС – Делян Пеевски и Джевдет Чакъров, всъщност се крие огромен проблем, на който се натъкна в последните месеци ДПС. Истината е, че електоратът не иска Делян Пеевски.

Независимо че областните структури контролирано и масово започнаха да издигат Пеевски за лидер на партията, електоратът по места не го иска, коментира пред Mediapool същият източник.

Той поясни, че базисно изискване и очакване на хората от смесените райони е човек с турско име да представлява тях и децата им. Самите те не знаят какво могат да очакват от Пеевски.

Фактът, че Доган толкова настойчиво пробва да лансира Пеевски за единствен лидер на партията и дори го нарече „феномен“, ясно показва, че той е поел някакви ангажименти към Пеевски. От какво естество са – дали са финансови или други- никой не може да твърди със сигурност, коментира източникът.

През август ТЕЦ „Варна“, където мажоритарен собственик e почетният лидер на ДПС, бе осъдена от „Булгаргаз“ да плати 37 млн. лв. за доставен природен газ. В последните дни на декември стана ясно, че държавният газов доставчик е завел нов иск срещу електроцентралата на Доган за 3 млн. лв. – отново за неплатени количества синьо гориво.

По думите на събеседника ни, решението на Доган да предложи Джевдет Чакъров за съпредседател на ДПС също е добре премислено. Освен че носи турското име, той е лекар, а лекарите в тези района са уважавани и им се има доверие. Чакъров работи като хирург в болницата в Лъки.

„Не знам обаче как Чакъров ще допринесе за „добросъседските ни взаимоотношения с Република Турция“, защото истината е, че Чакъров няма връзки с Турция“, казва още източникът. Според него такива връзки са имали сваленият от председателския пост Мустафа Карадаъй и бившият кмет на Кърджали Хасан Азис. И двамата твърде често бяха канени на срещи от бившата посланичка на Турция и в крайна сметка бяха отстранени от Доган, защото той си взе поука от историите с Лютви Местан и не би си позволил разцепление в ДПС и втори ДОСТ.

Чакъров е познат в Европейския парламент. Все пак той 14 години бе заместник- председател на Либералния интернационал, припомни още събеседникът ни по повод решението на Доган да възложи на Чакъров „да носи отговорност предимно за традиционните ни райони, за добросъседските ни взаимоотношения с Република Турция и с либералните формации“.

В същото писмо до партийния актив Доган определя Пеевски като „технократ“, който трябва да се грижи за разширяване на електоралното присъствие на ДПС.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *