Доставката на новите изтребители F-16, които България закупи от САЩ и “Локхийд Мартин“, ще се забави с две години, съобщи премиерът Кирил Петков пред Нова телевизия.

Забавянето вече бе известно, но Петков за пръв път посочи, че става въпрос за години. Досега от военното министерство се въздържаха да посочат конкретен срок.

По линията на доставки заради епидемията има забавяне, припомни Петков.

Той обаче смята, че няма да се стигне до загуба на въздушния ни суверенитет, за каквато опасност предупреди държавния глава Румен Радев.

В събота по темата имаше реакция и от американското посолство у нас.

”Програмата по производството на F-16 има забавяне поради прекъсвания във веригата на доставки, причинени от пандемията от COVID -19. Това неблагоприятно забавяне ще се отрази на всички държави, които в момента участват в тази програма”.

”Съединените щати остават ангажирани в подкрепата си за модернизацията на въоръжените сили на България и ние продължаваме да се обучаваме заедно по време на ежегодните двустранни и многонационални учения и да инвестираме в други проекти за модернизация, очертани в нашата десетгодишна Пътна карта за военно сътрудничество като българския Център за киберзащита към Министерството на отбраната, морското наблюдение и комуникационното оборудване за всякакъв тип въоръжени сили”, посочиха от посолството.

Забавянето на изтребителите F-16 ще бъде обсъдено в разговор между военния министър Стефан Янев и секретаря по отбраната Лойд Остин следващата седмица по време на срещата на НАТО. Досега за отложената доставка има само неофициална информация от компанията производител “Локхиид-Мартин“, каза министърът.

Планът бе първите машини да пристигнат през 2023, а последните следващата 2024 година.

Сделката на стойност над 2. 1 млрд. лева бе сключена от последното правителство на Бойко Борисов и платена авансово, тъй като страната ни не разполагаше с изискваната от САЩ кредитна история за разсрочено плащане на военни договори.

В момента България разчита на старите съветски изтребители MиГ 29 да пази въздушното си пространство. Жизненият цикъл на машините изтича 2029-2030 година и вероятно ще бъдат използвани дотогава с различен интензитет.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *