ДПС продължава да лансира идеята си за сформиране на експертен кабинет, като иска оставките на правителството на Бойко Борисов и на президента Румен Радев..
Освен това от Движението провеждат консултации с други партии и независими депутати за отстраняването на председателя на парламента Цвета Караянчева.
„Дали предсрочни, или редовни изборите са много скоро. Посланието на председателя на ДПС, което направи при откриването на сесията на НС, е, че страната върви към хаос. Нужен е спешен диалог“, обясни депутатът Хамид Хамид.
По думите му държавата има нужда от успокояване на тона, от обединение, защото следващите месеци решават съдбата на страната за десетки години напред.
„България трябва да се подготви за оперативните програми за следващия програмен период, няма време. В момента нищо не се работи“, каза Хамид пред NOVA.
Според него след оставките трябва да има обединение на всички политически сили, да се определят няколко приоритета, а един от тях да е провеждане на честни избори.
Ако президентът Румен Радев се оттегли, функциите му ще поеме вицепрезидентът Илияна Йотова. Хамид смята, че не е важна персоната, а да бъде наистина държавен глава – не постоянно да напада, да търси конфронтация, да настройва едни граждани срещу други.
Експертният кабинет, за който ДПС настоява, трябвало да бъде с премиер от политическата сила с най-много гласове. Вицепремиерът да бъде от втората по сила партия. Нека и двете партии носят отговорност, да не се обвиняват след изборите кой как ги е манипулирал, каза Хамид Хамид.
Той съобщи, че колегите му от Движението вече провеждат консултации с други партии и независими депутати за отстраняване на председателя на парламента. Един от основните мотиви за исканата оставка е, че Караянчева не била „на висотата на поста си”. „Организацията в парламента е плачевна. Ето ви още един повод за оставка“, обобщи Хамид Хамид.
Той коментира и протестите. Според него те са инструмент на всяка демокрация – всеки гражданин има право да протестира, да иска оставки.
„Самите искания обаче не са изчистени, не предлагат решения. Искат се и оставки на неполитически лица, хора от независимата съдебна система. Главният прокурор не е политическо лице. Той е част от независимата съдебна система, избиран е от прокурори, редно е те да му дадат оценка. Няма как политици да искат оставката, на който и да е от съдебната система“, смята Хамид.