Официалното представяне на кандидат-депутатите от ДПС потвърди, че видният политик и бизнесмен от партията Делян Пеевски няма да е участник в следващия парламент. За това забележимо отсъствие се разбра още в началото на седмицата, когато името му не бе забелязано в регистрираните листи в избирателните райони, където традиционно е бил водач. От ДПС продължават да отказват всякаква официална информация или обяснение.
ДПС представи кандидатите си за следващия парламент в четвъртък. Събитието се проведе онлайн и продължи около час. Журналисти не присъстваха и нямаха възможност да зарадват въпроси.
Избраниците за листите бяха представени от председателя на партията Мустафа Карадайъ, застанал под плакат с предизброния слоган на ДПС за тези избори „Рестарт на държавността“. След приключи с кандидатите от всички райони, Карадайъ попита дали някой от присъстващите на живо и виртуално има да каже нещо, но никой не взе думата.
Това потвърди подозренията, че курсът на ДПС е да пази плътно мълчание около най- значимата фигура в партията – вероятно след основателя и почетен председател на Движението Ахмед Доган.
В средата на февруари Карадайъ каза в „Панорама“ на БНТ, че Пеевски е много популярен сред структурите на партията, а именно те са тези, които излъчват кандидат-депутатите:
„Г-н Пеевски го познават нашите партийни структури. Г-н Пеевски го познават избирателите от районите, в които той е бил народен представител. А в условията на Covid-19, с неговата кампания, дарителската му кампания, вече и цяла България и не само България, познават и знаят кой е г-н Пеевски.“
„Към настоящия момент г-н Пеевски има номинации от различни, бих казал, от много места“, продължи Карадайъ като уточни, че „все още не е разговарял с него дали самият той иска да се кандидатира отново за депутат“.
Към момента така и не е ясно защо толкова значим за ДПС политик, автор на закони, които са подкрепяни безрезервно от управляващите, няма да даде своя принос и в следващия парламент.
Курсът на ДПС да пази плътно мълчание около Пеевски изглежда още по- странен на фона досегашните опълченски усилия на партията да го защитава и брани от всички критики, че той е олицетворение на задкулисната власт в България и дърпа конците на изпълнителната власт и прокуратурата.
Раздялата на Пеевски с политиката идва след раздялата му с медиите, чиито собственик беше и които продаде преди около два месеца. Така той напуска публичната арена, което, разбира се, съвсем не означава раздяла със задкулисната му роля. Преглед на изборните листи на други партии показва, че там има кандидати от „квотата“ на Пеевски, като бившият вътрешен министър Младен Маринов, посочен от ГЕРБ именно като такава „квота“ и впоследствие освободен от кабинета, но сега водач на листа на ГЕРБ и лично промотиран от премиера Бойко Борисов.
Предположенията са, че Доган е решил да извади Пеевски от публичната политика, за да не тежи имиджово на ДПС и Движението да стане по-приемлив партньор за участие в управлението.
Самият Доган също е получил много номинации от структурите, на които миналия месец разясни с писмо, че това го накарало да се почувства в „кефлийско настроение“ , но „от гледна точка на Съдбата, няма нужда „А. Доган“ да се връща в политиката“.
Разбираемо, другият най-номиниран представител на ДПС е лидерът Карадайъ.
Представяйки кандидате, той каза в четвъртък, че те имат нужната експертиза и знания: „Мнозина имат и опита, но и други носят енергията и чистотата на младостта“.
Карадайъ каза още, че ДПС трябвало да върне „държавата на гражданите“ с тези избори и да се спре противопоставянето и разделението.
Докато бе депутат в сегашния парламент, Пеевски почти не стъпваше на работа. Посещавал е пленарни заседания не повече от 5 пъти, но колегите му от ДПС винаги са оправдавали този факт. В началото на годината поне официално от партията твърдяха, че не предвиждат раздяла с него.
„Ние не предвиждаме раздяла с никой, защото нашата партия и нашият електорат си харесваме г-н Пеевски. Ако зависи от партията, няма да има такава раздяла“, каза през през януари зам.-председателят на ДПС Йордан Цонев, въпреки че и тогава неофициално се говореше, че Пеевски „си тръгва“.
През последните години неведнъж неофициално се е заговаряло, че Пеевски „скоро няма да е фактор“, но до момента това не се е случвало. През 2016 година дори премиерът Бойко Борисов обяви, че „Пеевски си отиде, Пеевски напуска страната, много скоро вече няма да е дъвка“, а тази прогноза се оказа невярна.
Никога досега обаче той не се е отказвал действително от депутатското си място. През декември се разбра, че Пеевски продава медиите си, след като през лятото продаде млечния бизнес, а преди две години се изчисти и от „Булгартабак“ след като окончателно го ликвидира.
Кой къде ще води?
Преди 4 години Пеевски бе начело на две листи на ДПС – в Благоевград и в Пазарджик, като влезе в настоящия парламент от Благоевград. Сега го няма и в двете, а на негово място като водачи са поставени съответно зам.-председателят Халил Летифов и евродепутатът Искра Михаилова.
През 2014 година Пеевски отново бе водач, но в Пазарджик и Стара Загора. Тогава влезе в парламента от Стара Загора. Първи на негово място отново е Халил Летифов.
Карадайъ по традиция ще води в Кърджали, а освен това и в Шумен.
Бившият пиар на партията Велислава Кръстева, която и сега е депутат, пак е първа в листата в Плевен. В Добрич водач е Хасан Адемов. Наскоро избраният за зам.-председател на партията Йордан Цонев ще в водач във Враца, а не в Хасково, както досега.
В Пловдив и Пловдив област начело са настоящи депутати – съответно Танер Али, и Рамадан Аталай. През 2017 година Али влезе от Търговище, а Аталай – от Силистра. Сега първи в Силистра е народният представител Джевдет Чакъров, който пък преди 4 години влезе от Пловдив област.
Настоящият депутат Джейхан Ибрямов е начело на листата на ДПС в Търговище, а на в Ловеч откъдето влезе в сегашния парламнет. Във Варна първи е Ерджан Ебатин, който и в момента е народен представител от този район.
Ето и пълен списък с водачите:
Благоевград – Халил Летифов
Бургас – Севим Али
Ванра – Ерджан Ебатин
Велико Търново – Мастън Мастънов
Видин- Станислав Анастасов
Враца – Йордан Цонев
Габрово – Мелекбер Велева
Добрич – Хасан Адемов
Кърджали – Мустафа Карадайъ
Кюстендил – Стоян Стоянов
Ловеч – Рушен Риза
Монтана – Димитър Аврамов
Пазарджик – Искра Михайлова
Перник – Боряна Методиева
Плевен- Велислава Кръстева
Пловдив – Танер Али
Пловдив област – Рамадан Аталай
Разград – Ахмед Ахмедов
Русе – Бюрхан Абазов
Силистра – Джевдет Чакъров
Сливен – Хатидже Георгиева
Смолян – Хайри Садъков
23 МИР София – Таня Иванова
24 МИР София – Стоян Стоянов
25 МИР София – Райна Иванова
София област – Руслан Коларов
Стара Загова – Халил Летифов
Търговище – Джейхан Ибрямов
Хасково – Сезгин Мехмед
Шумен – Мустава Карадайъ
Ямбол – Янко Янков