Елена Йончева настоява за ефективен механизъм за наблюдение и подкрепа за медиите в ЕС
Ирландската евродепутатка Клеър Дали призова Комисията за граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в ЕП да спре „парите на тези бандити“. Думите й бяха по адрес на нашите управляващи, според нея европейските фондове им позволяват да се развихрят в пълномащабна корупция, която наказва българите. „Ако ЕК наистина смята, че напредъкът в България през последните 13 години е добър, то вие сте или дълбоко некомпетентни, или напълно слугувате на интересите на Бойко Борисов заради връзките му с определени групи в този парламент и с интереси в ЕС“, критична бе тя.
Евродепутатът от „БСП за България“ Елена Йончева смята, че ЕП трябва да помисли за финансова подкрепа за разследващата журналистика и за ефективен механизъм срещу монополизиране на медиите.
Тежките квалификации по адрес на българските управляващи отправи Клеър Дали, евродепутат от групата на Европейска обединена левица/Северна зелена левица, на заседанието на Комисията за граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) в европарламента. „Хората по улиците в София искат да знаят дали стриктно ще следите с този мониторинг, но също така и дали ще спрете парите на тези бандити. Защото европейските фондове овластяват тези хора и им позволяват да се развихрят в пълномащабна корупция, която наказва българите. Абсолютна срамота е, че ЕК се колебае по този въпрос и е съучастник в корупция“, разгневи се Дали, докато се коментираше състоянието на Механизма за сътрудничество и проверка на България и Румъния. „Ако ЕК наистина смята, че напредъкът в България през последните 13 г. е добър, то вие сте или дълбоко некомпетентни, или напълно слугувате на интересите на Бойко Борисов заради връзките му с определени групи в този парламент и с интереси в ЕС. Той достатъчно хитро избягва да преследва малцинствата, така както го правят Унгария и Полша, за да си спести остри критики за това, че управлява най-корумпираната държава в ЕС с най-бедното население. Разполагаме с безспорни свидетелства за връзките му и взаимодействието му с главния прокурор Иван Гешев. Той му казва кого да преследва, как да прикрива твърденията срещу него за пране на пари в Испания, за тормоз на съдии и т.н.“, продължи ирландката. Според нея Гешев, който е бил поканен в комисията, се присмива на процедурите и механизмите на ЕС, които са „откъснати от реалността“.
При представянето на проектодоклад за свободата на медиите в ЕС евродепутатът от „БСП за България“ Елена Йончева предложи създаването на допълнителен механизъм за наблюдение на медиите, с който да се въведат стандарти и, ако трябва, да се приемат законодателни европейски мерки. Според нея ЕП трябва да помисли за финансова подкрепа за разследващата журналистика и за ефективен механизъм срещу монополизиране на медиите.
В дебата се включи и Рамона Стругариу (Обнови Европа), която даде България за пример за постоянно влошаване на състоянието на медиите. Тя заяви, че е видяла кадри с журналисти, нападани от полицията с палки, газ, дори задържани с белезници. „Окървавени лица на журналисти и протестиращи нямат място в Европа и по света. Призовавам виновниците за тези събития в България да понесат отговорност“, добави тя.
„Следя с голяма загриженост протестите в България, защото демокрацията трябва да работи и отдолу нагоре. Но ЕК не може да свърши кой знае колко, когато нещата се объркат в страна член, тук трябва да се намесят другите държави от ЕС. Наистина лично следя какво става в България и на други места, където се извършват възможни нарушения на човешки права. Комисията не е конституционен съдия, не е прокурор и не е арбитър на вътрешнополитическа ситуация. Трябва да се спазва границата между ролята на националната държава и комисията“, лаконична бе зам.-председателката на ЕК Вера Йоурова. От думите й стана ясно, че ЕК настоява България отново да се обърне към Венецианската комисия, за да реши проблема с отчетността на главния прокурор. Докладът за състоянието на върховенството на закона в България ще бъде представен на 23 септември. В него ще бъде изразена тревога за свободата на изразяване и за състоянието на медиите.
Междувременно „Политико“ обяви, че Бойко Борисов не е сред любимците на председателя на ЕНП Доналд Туск. Според изданието на заседание на партията унгарският евродепутат Тамаш Дойч изразил солидарност с Борисов и ГЕРБ, след което призовал и останалите да бъдат по-ангажирани в оказването на подкрепа към българското правителство. Туск обаче не бил съгласен с оказването на „колективна защита“.