Европейският парламент одобри с голямо мнозинство компромисен текст, който изключва етеричните масла от новата класификация за етикетите, приравняваща розовото и лавандуловото масло с химически продукти, които може да са опасни за здравето.
Това стана в рамките на пленарната сесия на Европейския парламент в Страсбург в сряда, на която българските евродепутати от всички политически групи се обединиха и заедно успяха да обърнат гласуването в полза на внесените от тях изменения към предварителната преговорна позиция.
Според нея се очакваше в срок до 4 години ЕК да излезе с ново законодателно предложение за етерично-маслените култури, базирано на доклад за свойствата и ефекта им върху здравето.
С гласуването си по време на пленарната сесия евродепутатите одобриха преговорната позиция на Европейския парламент за тристранните срещи с Еврокомисията и Съвета. Така по време на триалозите Европарламентът ще се бори да няма никакво ново законодателство относно етикетирането и класификацията на българското розовото масло, а срокът за доклад на Европейската комисия да бъде фиксиран за по-дълъг период от минимум 6 години.
„Това е същински пробив в работата на всички български колеги – нашата неголяма делегация от 17 евродепутата да спечели подкрепата на над 300 свои колеги в подкрепа на българското розово масло“, коментира Андрей Новаков, цитиран от БТА. По думите му сега на ход са националните власти, които трябва в тристранните преговори да се възползват максимално от този пробив и да се борят тази позиция да бъде защитена и от Съвета.
„За съжаление нашето настояване изобщо етеричните масла да не се споменават в новото законодателство, не бе прието. Но на този етап българските производители ще продължат да работят така, както са работили“, уточни Атидже Алиева – Вели пред БНР.
Тя обясни, че след шестата година от влизане в сила в действие на новото законодателство, комисията трябва да направи оценка на начина на прилагане, както и на ефекта от това законодателство, което също беше важно за нашите производители.