Казусът се заплита с „комуникация“ на МВнР в дните около посегателството срещу бизнесмена
Възможно е да има български съучастници в отравянето на оръжейния бизнесмен Емилиян Гебрев. Това се намеква в изявление на компанията му „Емко“. Оттам твърдят още, че България на практика е ликвидирала възможността да установи какво отрова е използвана, тъй като се е отказала от услугите на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО).
В четвъртък прокуратурата обяви, че е повдигнала обвинения на трима руски граждани заради опита за убийство на Гебрев, сина му и директор във фирмата му през април 2015 г. Не бяха споменати имената на обвиняемите, нито пък официално бе казано дали те имат връзка с руското военно разузнаване ГРУ, до каквито разкрития стигнаха западни медии и основно разследващият сайт Belingcat. Именно поради приликите между случая с отравянето на руския двоен агент Сергей Скрипал във Великобритания през 2018 г. и това на Гебрев през 2015 г., българските власти потърсиха съдействие за разследването от Великобритания и ФБР.
Засега от прокуратурата са потвърдили само, че един от заподозрените за отравянето на Скрипал с „Новичок“ – офицерът от ГРУ Сергей Федотов – е бил в България по времето на покушението срещу Гебрев.
Защо няма имена?
„Отсъствието на конкретни имена на извършителите предизвиква въпроса дали обвиненията са повдигнати на лицата по техните истински, или фалшиви имена, с които са пребивавали в България. Важно е също така де се уточни, дали българските власти са се опитали да изяснят валидността на имената, паспортните данни и друга налична информация със съответните власти в Русия“, посочва в изявлението си „Емко“. От компанията припомнят, че между българската и руската прокуратура има споразумение за сътрудничество.
Засега от държавното обвинение са казали само, че издирват тримата руснаци чрез Интерпол, но снимките им не са качени на сайта на организацията. Издадени са и европейски заповеди за ареста им.
Българската връзка
Според „Емко“ има напредък в разследването на покушението и това е основа за бъдещи стъпки – да се разкрият мотивите и „евентуалните български съучастници“.
От компанията заявяват, че около датата на отравянето на Гебрев (28 април 2015 г.) е имало комуникация на българското външно министерство, в която има фалшификации, които трябва да бъдат изяснени.
„Има сериозни основания да се счита, че следите водят именно към вероятни мотиви и съучастници“, заявява фирмата на Гебрев, но без да конкретизират.
Засега няма реакция от Министерството на външните работи.
„Новичок“ ли?
„Остава неизвестно защо българските власти продължават да отказват техническата експертиза от страна на Организацията за забрана на химическите оръжия за нов анализ на използваните за престъплението химически съединения“, пишат от „Емко“.
Позицията на българската прокуратура е, че такава помощ е търсена, но експертите на ОЗХО са отказали да участват в наказателния процес, позовавайки се на своя международен имунитет. Всъщност, прокуратурата вероятно е поискала да използва експертите по правилата на българския НПК, което няма как да стане. След отказа на ОЗХО разследващите обявиха, че не могат да направят нищо повече за изясняване на вида на отровата. За прокуратурата се знае само, че веществото е с фосфороорганичен характер, но не и какво е точно.
„Припомняме, че наличната през 2015 г. информация не позволи идентифицирането на поне един елемент от установените фосфороорганични съединения. Този отказ, който официално бе потвърден от властите и в последните дни, става на фона на информациите, че международни разследващи екипи вече са близо до разкриването на вероятните източници на използваните през разглеждания период химически отрови“, казват от „Емко“.