България ще внесе искане за анулиране на част от разпоредбите
Европейският парламент (ЕП) прие окончателно пакета „Мобилност“, без нито една от исканите поправки от България и периферните страни на ЕС след тригодишна сага. Пакет „Мобилност“ ще бъде публикуван до няколко седмици в Официалния вестник на ЕС, след което има преходен период от 18 месеца. След изтичането на този срок влизат в сила новите правила на пакета, според които камионите трябва да се връщат в страната, в която е регистрирана фирмата на осем седмици, а водачите – на четири. Това, което остава като възможност за България, за да постигне исканията си, е оценката на Европейската комисия за въздействие върху околната среда от връщането на камионите, която се очаква през септември, както и завеждане на дело в съда на ЕС. Такава заявка нееднократно направиха транспортният министър Росен Желязков, български евродепутати и превозвачите.
От Министерството на транспорта изпратиха официално становище по повод окончателното приемане на пакета, в което се казва, че България, както и групата единомислещи държави членки, ще продължи да ползва всички институционални механизми за защита на българския транспортен сектор, като в срок от два месеца от публикуването на законодателния акт в Официалния вестник на ЕС ще внесе искане за анулиране на част от разпоредбите на пакета.
Българските превозвачи са против задължителното прибиране на камионите на всеки осем седмици. Аргументът им е, че това е в противоречие с политиката по „Зеления пакт“ на ЕС. Те са още против почивката на шофьорите да е извън кабината, като тази позиция претърпя промяна по време на 3-годишната сага. Част от българските превозвачи са недоволни и от новите правила при каботажа, свързани с ограничаването на операциите.
Преди месец председателят на Съюза на международните превозвачи Йордан Арабаджиев предупреди, че има опасност големите български транспортни компании да търсят вариант за прелокиране извън страната, където условията са по-добри. В опит да отговорят на новите изисквания някои от големите български компании вече регистрираха свои фирми в западни държави, за да могат да продължат да работят.