Освен Красимир Живков са задържани още петима, сред които вероятно са братята Бобокови
Зам.-министърът на околната среда и водите Красимир Живков, бизнесмените Атанас и Пламен Бобокови и бивш директор на екоинспекцията в Плевен се очертава да са първите обвинени заради нелегален внос на отпадъци у нас.
Живков е арестуван по подозрение, че е контролирал престъпна схема за внос на опасни отпадъци, съобщи в четвъртък следобед говорителят на главния прокурор Сийка Милева. Първоначално той бе отведен от сградата на екоминистерството уж само за показания, без белезници, както стана с бивщия екоминистър Нено Димов.
Заедно с него, за 24 часа са задържани още петима души, чиито имена не се споменават, но се твърди, че сред тях са братята Бобокови, които имат рециклиращ бизнес.
В петък ще стане ясно на кого и какви обвинения ще бъдат повдигнати. По думите на Милева разследването върви от януари и става дума за схема с разрешителните за внос и износ на различни видове отпадъци и пренасочване на ценната суровина към определени фирми.
Тя каза че, мащабната акция на прокуратура, МВР и ДАНС е стигнала и до крупни бизнесмени.
Разследващите не споменаха имената им, но според неофициална информация става дума за братята Атанас и Пламен Бобокови от Русе, които освен в бизнеса с автомобилни масла, участват и в този с рециклирането на акумулаторен и оловен скрап, но също така и полиетилен и попипропилен. Тяхно е дружеството „Монбат Рисайклинг“, което има рециклираща площадка в Монтана. Милева посочи само, че става дума именно за площадка за рециклиране на акумулатори в Монтана.
Твърди се, че братята са арестувани и също се разпитват. Мобилните им телефони са изключени. Към момента задържаните са общо шестима, като сред тях вероятно е и бивш шеф на РИОСВ Плевен.
Живков и останалите са задържани в рамките на разследване, започнало през януари след скандала с вноса на тонове италиански боклук у нас. Тогава бяха открити отпадъци, складирани на площадка край Плевен. Преди това италианската полиция спря влакова композиция с боклук за България. Едва след това българските власти се задействаха и откриха нелегални боклуци и на пристанището в Бургас.
Схема с разрешителни и принуда за насочване на боклук
Според прокуратурата зам.-министърът е съдействал за издаването на нотификации за внос на отпадъци от Италия. Милева обясни, че той „индиректно“ оказвал натиск върху служителите в регионалните екоинспекции да дават такива разрешителни. Несъгласните да позволят вноса били принуждавани да напуснат или били освобождавани.
Освен това била организрана и друга схема за оползотворяване на отпадъци. По закон всяко предприятие, генериращо такива, е задължено в рамките на година да ги изнесе от България и да ги предаде за рецикрилиране. За този износ също се дава нотификация. Живков отказвал издаването на документите, като вместо това принуждавал фирмите да предават отпадъка на контролирани от него дружества, обясни Милева. От тази схема се възползвала фирма с площадка за рециклиране на акумулатори край Монтана, каза тя, намеквайки за бизнеса на Бобокови.
Първоначално отпадъците били изнасяни в Германия, но това било много скъпо. Затова фирмата започнала да ги изпраща към дружество, контролирано от Живков, обясни Милева. Фирмата била с фиктивна дейност и така се генерирали огромни печалби и се укривали данъци, твърди прокуратурата. Какво се е случвало с отпадъците, не е ясно.
Първоначално екоминистърът Емил Димитров каза, че няма да иска оставката на Живков, защото всъщност вносът на отпадъци се следял пряко от регионалните екоинспекции.След това той определи ситуацията като много неприятно и коментира, че остава сам да работи на върха във ведомството.
Обиски в Ботевград, Плевен, София и Русе
Обиски бяха извършени в жилища на Живков, както и в офиси на русенските бизнесмени Атанас и Пламен Бобокови, които освен в бизнеса с автомобилни масла, участват и в този с рециклирането на акумулаторен и оловен скрап, но също така и полиетилен и попипропилен. Твърди се, че братята, които от години живеят в София, също се разпитват и дори, че и те са сред арестуваните. Мобилните им телефони са изключени.
Темата с незаконния внос на италиански смесени отпадъци за съхранение и горене у нас нашумя в края на миналата година и стана причина за редица прокурорски проверки на площадки за съхранение на отпадъци и на въглищни централи, свързвани с бизнесмена Христо Ковачки, които също се оказа, че са използвали вносен отпадък за дейността си. Извършен бе арест на шефа на ТЕЦ „Бобов дол“, който бе пуснат под гаранция.
Акцията започна в четвъртък сутринта от къща в Ботевград, в която живее Живков. Той отговаря за издаването на разрешителни за вноса за отпадъци от други страни в България от два месеца. Този ангажимент му беше прехвърлен от новия министър на екологията Емил Димитров-Ревизоро, след като Нено Димов беше арестуван и обвинен за източването на язовир „Студена“.
Ботевградски сайт разпространи снимки на спрели пред къщи на Живков в Правец и Ботевград автомобили на полицията и жандармерията.
След Ботевград прокуратурата, заедно със заместник-министър Живков, се пренесоха в сградата на Министерството на околната среда и водите в София. Направени бяха претърсвания и изземвания на документи.
Русенски медии съобщиха за обиски в офиси и жилище, свързани с местните бизнесмени Пламен и Атанас Бобокови.
Акция имаше и в сградата на Регионалната инспекция по околната среда и водите в Пловдив.
По първоначална информация става дума за разследване на организирана престъпна група, съобщи говорителят на главния прокурор Сийка Милева. Тя не уточни с какво се е занимавала групата и кои влизат в нея, но обеща подробности по-късно през деня.
Разследващите са събрали доказателства, че отпадъците са внасяни от фирми на братя Бобокови, които имат площадки за съхранение, но не и инсталации за преработка на отпадъци.
Именно по тази причина в дома на Красимир Живков, както и в неговата вила в Правец (той е бил два мандата кмет на Правец- бел. ред.), органите на реда са търсили документи, свързани с разрешителните за внос на тези отпадъци, предаде БНТ.
При обиските на адреси, които се обитават от братя Бобокови, също са търсени и иззети документи, които да послужат като доказателства по това разследване.
Търсят се взимоотношенията на фирмите на братя Бобокови с други фирми, където е било предвидено евентуално тези боклуци да бъдат горени, но когато те не са сепарирани, тяхното горене е изключително опасно.