Задкулисие, корупция, пропита система, упреци от властимащи към предшественици. Държавността обаче си е отишла безвъзвратно и на нейно място виждаме недосегаемите в действие. Именно това е и историята на Захари Христов, доскорошен заместник министър на регионалното развитие и благоустройството, властвал в служения кабинет на Стефан Янев, освободен тихомълком след скандал за корупция и отново назначен за заместник министър в кабинета на Гълъб Донев.

Христов е примерът за безнаказаността и двойния аршин в държавата. Най-компрометираната фигура в служебния кабинет на Донев бе оставен да властва и да управлява милиарди, до мига в който не прецени да си тръгне „по собствено желание“.

Служебният министър на регионалното развитие Иван Шишков дори делегира на Христов да отговаря за Агенция „Пътна инфраструктура“, Дирекция „Търговски дружества и концесии“, Дирекция „Геозащита и благоустройствени дейности“ и Дирекция „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК холдинга). На практика той бе оставен да се разпорежда с близо 5 млрд. лв.

Политически възход и падение

Политическия си възход Захари Христов започва като член на БСП в пловдивско по времето на Георги Гергов. Никому неизвестният до преди малко повече от година филолог е част от близкото обкръжение на милионера и на главният „кадровик“ на президентството Николай Копринков.

Протежето на Копринков обаче не успя да изкара много дълго време на поста при премиера Стефан Янев, защото беше уличен в тежък корупционен скандал. Обвинението,черекетира бизнеса, като ходатайства за плащане към определени фирми за сметка на всички останали срещу комисионна от 10 процента. Хората от които е поискал подкуп вдигнаха градусите като разказаха за тайни срещи във вилата на Христов в село Ягодово, където да се договаря трансфера. Аферата стигна до президента Румен Радев, който тогава реагира остро и няколко дни по-късно Христов бе изхвърлен тихомълком от властта.

Реабилитиране

В новото служебно правителство на Гълъб Донев обаче Захари Христов отново се появи на бял кон, и то благодарение на вече познатите Николай Копринков и Георги Гергов. Протежето на пловдивския милионер не успя да се похвали със солидно образование, нито с богата биография или сериозен опит, но пък получи реабилитиране. Професионалната кариера на Захари Христов е бедна – бил е експерт по управлението на проекти, свързани с пътната инфраструктура – две години е работил като сътрудник в Дирекция оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ в агенция „Пътна инфраструктура“ и около година и половина – в частния бизнес. По образование е бакалавър по българска филология от Пловдивския университет. Понеже образованието му няма необходимия ценз да управлява и контролира дружествата, които са му поверени към биографията му са добавени следдипломни квалификации: Стратегическо лидерство и управление на промяната; Добри практики при прилагането на Закона за обществените поръчки; Прилагане на новия Закон за концесиите и Одит на средствата от ЕС. Всички те обаче са просто еднодневни обучения на Института по публична администрация, който е за обучение на служители в държавната администрация.

Нова хапка от лъвския пай

Скандалите покрай Христов нямат край и в това му постъпване в системата на МРРБ. Получавайки големия пай от отговорности – АПИ, държавните дружества като Автомагистрали и ВиК холдинга зам.-министъра развихря главоломно своята фантазия. С цялата си власт вместо да подреди, така или иначе обърканата държавна система, той още повече задълбава в блатото. Сериозен пример за безапелационната му наглост е пренареждането на вече одобрените общински проекти, които получават финансиране от МРРБ. От май тази година списъците се видоизменяха неколкократно, след анализ на финансовото министерство бе постигнато съгласие за финален списък от общини. След постъпването си Христов еднолично го, а условието да попаднеш в него е просто – до 15% комисионна, в зависимост от големината на проекта и общината, в която ще бъде изпълнен. Така от одобрени 193 общините през август, бройката им набъбва до 234 в началото на октомври. Оправданието е – да има за всяка община, реалността обаче се крие в процентите. Именно по тези проекти скоро стана ясно, че вече са разплатени над 200 млн. лв.

Запознати сигнализират, че Захари Христов е управлявал и Агенция „Пътна инфраструктура“ на ръчно управление. Иво Иванов, освен на хартия, реално не е изпълнявал функцията си на шеф на АПИ. И не защото не е имал желание, а защото то му е отнето. Всяко плащане по договор с агенцията се е извършвало под диктовката на Христов, по схемата на тези може, а на онези не. Всеобща тайна е и тайното управление на зам.-министъра в борда на държавното дружество Автомагистрали ЕАД, разпределяйки всички трансфери и плащания на компанията.

Шуробаджанащина

Скандалите със зам.-министъра не стихват до тук. Малко преди да си тръгне „по собствено желание“ заместник министъра попада в скандал с кадруване и любимата схема на българските рекетьори – шуробаджанашината.

Недосегаемият, както сам се е определял Захари Христов е назначил своята секретарка Лилия Арабаджиева във ВиК – Благоевград, на престижната длъжност контрольор. Арабаджиева е в МРРБ като секретарка далеч преди възхода на служебния кабинет.

Кадровите схеми не приключват с нея. Христов или както го наричат във ведомството новият г-н 10 процента е уредил и своят шофьор Илиян Белперчинов на граждански договор в АПИ. Какво възнаграждение и на какъв пост е назначен Белперчинов не е известно, но въпросът е с каква експертиза той може да е от полза за работата на пътната агенция. Това, че караш кола не означава, че разбираш нещо от пътища, коментират колегите му.

Самосиндикалното напускане на Христов засега остава загадка. Дали новите корупционни схеми и безчинства са причината или разследването, за вече обявения рекет е напреднало, не е официално известно. В системата на МРРБ са щастливи от изчистването наедна гнила ябълка независимо от причината. Все още има и недоумение сред колегите му, защо Захари Христов въобще е бил реабилитиран.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *