Те губят психическа устойчивост и искат да влизат в болница без да се налага
Хората губят психическа устойчивост и всички държат да постъпят в лечебно заведение, което не се налага. В настоящия момент, при дифузно разпространение на вируса, локдаун няма да има ефект. В момента обществото няма разбиране за спазването на мерките и ако се стигне до затваряне, това ще изкара хората на улиците и може да се получи обратен ефект. Това заяви здравният министър Костадин Ангелов в сряда пред БНР.
От коментара му стана ясно, че правителството се страхува от ефекта от евентуално затваряне: „В хода на предното затваряне в страната, когато имаше почти пълен локдаун, имахме изключително сериозни обвинения към нас, че сме увредили психичното здраве на българите. Затваряне на държавата изцяло, лишаването на хората от възможност за някакъв тип социален живот…“.
Така той аргументира и защо ресторантите остават да работят до 23.30: „При стриктно спазване на противоепидемичните мерки, брой хора, седнали на маса, с отстояние между седалките гръб с гръб, носенето на маски от персонала, носенето на ръкавици – при спазването на тези мерки опасността от разпространението на вируса е минимална.“
При нощните заведения е различно – там има струпване на хора и липса на дистанция, затова те остават затворени, обясни той. По думите му през лятото е имало усилена подготовка в няколко направления – леглова база, персонал, апаратура, лични предпазни средства, усилване на цялата здравна система.
Смъртността ни не е на първите места в Европа, което означава, че все още капацитетът на здравната система е добър, коментира той. „Когато имаме 150 заболели на 100 хиляди, правим определени неща. Когато имаме 300 заболели на 100 хиляди, правим определени неща“, заяви той, но без да даде подробности.
„Дали Covid секторите в поликлиниките е трябвало да бъдат разкрити по-рано? Всичко това, което виждате в момента, е готвено през лятото. Факт е, че през лятото нямаше натиск върху системата и тези легла бяха налични, но бяха заети от други пациенти. И сега, когато натискът на системата става от типа на лавинната топка в буквалния смисъл на думата, тази система няма как да издържи този натиск. В София има над 560 повиквания на една смяна. На 40 секунди пада адрес, на който ние трябва да изпратим линейка.“, каза той.
Ангелов заяви, че хората губят психическа устойчивост и всички държат да постъпят в лечебно заведение, което не се налага.
„За 20-те процента с положителен тест за коронавирус и изявена клинична картина има легла“, увери той. Страхът не може да бъде основание за настаняване в болница, важна е обективната преценка на лекаря. Водещо в момента не е рационалното мислене на хората, водещо е притеснението на хората и техният страх.“, посочи той.
Според проф. Ангелов показваните в медиите случаи на хора, които не получават адекватна лекарска помощ, са „под 0.003% от всички случаи“.
Хората се презапасяват с лекарства, купуват по 4 опаковки антибиотици, отбеляза още здравният министър. Днес ще има среща, която да парира този процес на презапасяване, съобщи той.
Близо 40% от тестваните са с коронавирус
Същевременно в сряда баха регистрирани нови 4390 случая на коронавирус за денонощие при направени са 11 068 теста, като положителните са близо 40%.
Активните случаи в страната продължават да се увеличавват и вече са 55 716. Заедно с това расте броят на хоспитализираните – 4176, което е със 172 повече от вторник. Увеличават се и пациентите в тежко състояние, които са настанени в нтензивните отделения – те вече са 280, което е десет повече отпреди ден,
Оздравелите са 516 или общо 25 799 от началото на пандемията. Починали са 80 души през последните 24 часа, Общият брой на починалите с коронавирусната инфекция от началото на епидемията е 1851 души.