Колко са парите в бюджета и за какво са разпределени. По този въпрос поспориха бившият вече финнасов министър Кирил Ананиев и служебният Асен Василев при предаването и приемането на поста днес.

От думите на Василев стана ясно, че въпреки уверенията на ГЕРБ, че пари за противоепидемичните програми като схемата 60/40 са осигурени до края на годината, всъщност не е така. Пари в бюджета за схемата и за добавките на пенсионерите има само до 31 май.

Василев и Ананиев влязоха в спор за нуждата от актуализация на Бюджет 2021.

„При положение че натискът от пандемията намалява, приходите вървят добре, разходите са осигурени и при сегашното ниво на фискалния резерв според мен не се налага актуализация на бюджета на този етап. Освен това не е редно старото правителство, което си отива, да прави актуализация на бюджета в последните три дни от мандата си, без да знае приоритетите на новото правителство. Вие на мое място бихте ли направили актуализация“, обърна се Кирил Ананиев към журналист, поставил въпроса за необходимостта от ревизия на финансовия план на държавата.

„Да, аз бих направил актуализация в малък размер, която да осигури поне добавките на пенсионерите от 50 лв. и продължаването на схемата 60/40 до края на годината, без да се налага преструктуриране на разходите“, бе позицията на Асен Василев.

Ананиев отговори, че въпросните добавки за пенсионерите са били обект на критика в последните месеци, а сега пък се търсели пари за тях.

По изчисления на Министерството на финансите необходимата сума за пенсионерските добавки за 7-те месеца до края на годината е 731 млн. лв. За схемите 60/40 и 80/20 няма публични сметки, но се знае, че само през първото тримесечие на годината те глътнаха над 300 млн. лв.

Асен Василев потвърди, че социално-икономическите антикризисни мерки са обезпечени до края на май.

„Оттук нататък ще се търсят резерви в състоянието на текущия бюджет, за да бъдат продължени тези мерки“, каза новият финансов министър. Според него, „за съжаление“, е изпуснат моментът за актуализация на бюджета, поради което служебното правителство ще работи с наличните пари, защото няма парламент, който да гласува ревизията.

Основната ни задача е обезпечаването на изборите и да се погрижим за гражданите и бизнеса, които са в много тежка ситуация след повече от една година финансова, икономическа, а вече и политическа криза, каза още Василев.

Ананиев отчете, че оставя бюджет в добро състояние, с излишък от 115 млн. лв. към края на април при гласуван дефицит от 4.9 млрд. лв.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *