Въглищните централи подпомагат българската държава
„Необходимо е да бъде предоговорен успешно Планът за възстановяване и устойчивост.“ Това коментира инж. Чавдар Стойнев, изпълнителен директор на „Топлофикация Перник“.
Според него най-важното по време на разговорите с ЕК е въглищните централи да работят без ограничения до 2038 година. Директорът коментира още, че паралелно със запазване на базовите мощности в България е необходимо да се гарантират ангажиментите за декарбонизация в съответствие с общоевропейските цели.
Инж. Чавдар Стойнев определи като правилно решението от страна на правителството синдикатите да се включат в преговорите за предоговаряне на глава „Енергетика“ в Плана за възстановяване и устойчивост.
Той заяви, че именно ролята на профсъюзите е да пази интереса на работещите. По думите на директора с участието им в голяма степен ще се избегне политическото говорене за сметка на експертното.
„По време на преговорите през следващите седмици трябва да се намерят балансирани решения, които да гарантират от една страна запазване на енергийната стабилност и сигурност на България по време на икономическа и енергийна криза и от друга да опазим околната среда и чистия въздух в градовете“, посочи инж. Стойнев.
По думите му енергийната стратегия на страната трябва да се изгради на база анализи, а не „на око“. Той подчерта, че зелената трансформация на енергийния сектор не трябва да се случи по непосилна за България цена, била тя икономическа или социална.
Помолен да коментира дали България ще загуби средства след като откажем да затворим въглищните централи, инж. Чавдар Стойнев заяви, че вероятно ще се означава загуба на някакви средства по НПВУ.
Директорът на „Топлофикация Перник“ уточни обаче, че според направени анализи, икономическият ефект от експлоатацията на въглищните централи е по-голям от загуби по Плана. По думите на инж. Стойнев и днес страната ни изпълнява стриктно целите на Европа за намаляване на емисиите и чисто производство на енергия. Като експерт той коментира, че България дори е преизпълнила изискванията.
Изпълнителният директор изрази надежда, че при добре обосновани доводи, ЕК ще се съгласи да се предоговорят поетите ангажименти за намаляване на въглеродните емисии с 40% до 2025 г. Инж. Стойнев коментира, че преговорите с ЕК ще бъдат сложни и продължителни, но е задължително България да успее да отстои националния си интерес.
„В дългосрочен план обаче трябва да бъдат извършени инвестиции, за да бъдат предложени алтернативи на хората в региона“, заяви инж. Стойнев.
Той посочи, че конкретно в тяхното предприятие в последните три години се работи в посока производство на чиста енергия от алтернативни горива.
„До няколко месеца се очаква да бъдат въведени в работен режим мощности, от които ще произвеждат енергия от природен газ. С тази наша инвестиция ще намалим количеството на въглищата.“ посочи инж. Чавдар Стойнев.
Той коментира, че с използването на газ се намаляват въглеродните емисии. „Частичното заместване на въглищата с природен газ ще ни помогне да изпълним поетия ангажимент за подобряване на въздействието върху околната среда. С проекта ще допринесем за подобряването на въздуха в Перник“ обясни инж. Стойнев.
Изпълнителният директор на „Топлофикация Перник“ съобщи, че имат намерение да инвестират допълнително в съоръжения на природен газ.
„В стратегията си сме заложили в бъдеще да използваме единствено чисти горива за производството на зелена енергия“, увери инж. Чавдар Стойнев.