Над 300 дрона и ракети са прихванати извън страната, но е ранено малко момиче. Съветът за сигурност на ООН се събира извънредно
Тази нощ Израел е бил нападнат от над 300 дрона и ракети, изстреляни от Иран, но 99 процента от тях са били прихванати от отбраната на страната и нейните съюзници още преди да навлязат в територията на държавата, според съобщението на властите. Все пак има известни поражения, включително в база в Южен Израел. Ранено е 10-годишно момиче в района на град Арад в пустинята Негев и са причинени леки щети във военен обект в южната част на страната. Иранската държавна агенция ИРНА каза, че са нанесени „сериозни щети в най-голямата военновъздушна база в Негев“.
Говорителят на израелската армия контраадмирал Даниел Хагари уточни, че Иран е изстрелял 170 безпилотни самолета, повече от 30 крилати ракети и над 120 балистични ракети, но от тях са достигнали израелска територия няколко балистични ракети, които са нанесли незначителни щети на една военновъздушна база.
Говорителят определи този резултат като „изключително значителен стратегически успех“. Безпрецедентната атака на Иран срещу Израел е първата директна от негова територия. Техеран предупреди за нея, но тя се оказа по-сериозна от очакваното.
Сега се очаква отговорът на Тел Авив, от което ще зависи дали ще ескалира напрежението. Техеран обяви, че няма да предприема други дийствия, ако Израел не отвръща на удара. Началникът на щаба на иранските въоръжени сили генерал-майор Мохамад Багери каза пред държавната телевизия, че ако Израел отмъсти, отговорът на Иран ще бъде „много по-голям“ от бомбардировката през нощта, съобщава Ройтерс.
Иран също така предупреди Вашингтон, че подкрепа на САЩ за израелското отмъщение ще доведе до насочване към американски бази. Нападението е наказание, заради удар на Тел Авив над иранското консулство в Сирия на 1 април, който Израел не е признал официално. Тогава загинаха двама бригадни генерали и петима други членове на влиятелния Корпус на гвардейците на Ислямската революция.
По-късно бе обявено, че част от ракетите са изстреляни от територията на Ирак и Йемен. В целия Израел прозвучаха сирени, а над Ерусалим се чуха силни експлозии, а системите за противовъздушна отбрана сваляха обекти над града. В същото време съюзниците на Иран – бойците на ливанската групировка „Хизбула“ и йеменските бунтовници хуси – извършиха нападения срещу Израел, като първите изстреляха ракети по окупираните от Израел Голански възвишения, а вторите – пуснаха безпилотни самолети към израелска територия.
„Желязна“ подкрепа от САЩ
Президентът на САЩ Джо Байдън каза, че американската подкрепа за неговия съюзник Израел е „желязна“, добавяйки, че САЩ са помогнали да се „свалят почти всички изпратени дронове и ракети“. В разговор с Нетаняху обаче той е заявил, че САЩ няма да участат в атаки на Ираел срещу Техеран.
Министърът на отбраната на Обединеното кралство Грант Шапс осъди „безсмислената атака“ и каза, че в региона са били разположени допълнителни самолети. Други държави също осъдиха атаката. От Китай изразиха „дълбока загриженост за настоящата ескалация“, но атаката не бе осъдена. В изявлението се призовават „съответните страни да останат спокойни и сдържани“.
Китай има тесни дипломатически и икономически връзки с Иран – а САЩ през изминалата седмица призоваваха Пекин да настоява Техеран да не предприема ответна атака срещу Израел. В неделя рано сутринта израелските сили за сигурност отмениха тревогата. Сега топката е полето на Тел Авив и предстои да се види колко силно ще отвърне на Иран. Според специалисти по-нататъшната ескалация наистина ще отведе региона в опасна, неизследвана територия. Президентът на САЩ Джо Байдън каза, че ще свика лидерите на Г-7 в неделя, „за да координират единен дипломатически отговор на наглото нападение на Иран“.
Събира се Съветът за сигурност на ООН
Съветът за сигурност на ООН обави, че се събира извънредно в неделя следобед заради атаката, чиято „тежест и обем са безпрецедентни и са грубо нарушение на суверенитета на Израел, на международното право и на резолюциите на Съвета за сигурност“. Искането е Съветът за сигурност да определи Корпуса на гвардейците на ислямската революция – основния клон на иранските въоръжени сили – за терористична организация.
Иран обаче се защитава, обяснявайки, че е действал в „самозащита, както е посочено в член 51 от Устава на ООН, и в отговор на повтарящата се военна агресия на Израел“. В туит израелският премиер Бенямин Нетаняху каза, че страната му „ще спечели“. По-рано той се обърна към гражданите, като каза, че военните са „готови за всеки сценарий“.