„Президентът има „вина“ в кавички за Кирил Петков и Асен Василев- че им даде този шанс“, обясни вицепрезидентът Илияна Йотова в петък пред БНТ. После допълни: „Те много бързо, съветвани от доброжелатели, те се обърнаха срещу президента и срещу президентската институция, вместо да потърсят съюз“, коментира тя.

„Кирил Петков и Асен Василев имаха повече от 100 дни.Те имаха огромен шанс да спечелят доверието на българските граждани. Помните как тръгнаха – млади хора с претенции за много сериозно образование- свежи идеи, нов поглед, неупотребени в политиката. Всичко това е предпоставка за много сериозен успех“, коментира Йотова.

Според нея двамата лидери на „Продължаваме промяна“ са разочаровали много българи за възможностите на младите образовани българи в политиката. Вицепрезидентът каза, че именно рзочарованието в обществото и в парламента са довели до падането на правителството.

„Аз смятах, че тази коалиция ще се задържи, защото имаше подписани публични споразумения. Сякаш в самото начало имаше много сериозно съгласие какво трябваше тази коалиция да върши“, каза Йотова.

Според нея накрая е останала“горчивина след това управление, сякаш е станала война между различни лобита“. Тя коментира, че хората са останали с впечатление, че „става дума за битка на едни пари срещу други пари“. Вицепрезидентът визираше конфликта между ПП и ИТН.

За бившия премиер Кирил Петков тя каза, че вижда „една доста тинейджърска амбиция и обяснение за допуснатите грешки“. „Те (ПП) ще си кажат кой ги съветва, но той не им мисли доброто“, каза Йотова.

Вицепрезидентът каза, че идването на ПП на власт е било съпроводено с много сериозни очаквания от обществото след 12 години годиниуправление на ГЕРБ.

„От голямата любов се получиха и големите резерви в хората. Признавам си и в мен“, каза тя.

Йотова обясни, че се е разочаровала, защото за 7 месеца управление очакваното темпо на реформите не се е оправдало. „В първите месеци се тръгна към предрешаване на нещата“, допълни тя и припомни за споровете за Северна Македония.

„Петков като че ли беше обещал на нашите европейски партньори бързо пускане на Северна Македония, въпреки българският интерес“, каза вицепрезидентът.

В крайна сметка обаче тя призна, че е постигнат голям успех за България с начина, по който страната реши да вдигне ветото, ангажиментът на ЕС с българските условия и френското предложение. Йотова напомни, че въпросът не е решен заради вътрешната съпротива в Скопие, но прогнозира, че няма да има връщане назад.

„Никой няма полза въпросът да бъде върнат в начална точка, най-малкото нашите македонски партньори, защото те трябва да бъдат част от ЕС“, каза Йотова.

На обвиненията, че в президентството има кремълско лоби, Йотова обясни, че нищо от позициите на президента не дава аргументи в тази посока.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *