От няколко месеца в медиите се говори, че всички стопански абонати трябва да преминат на свободния пазар на електрическа енергия. Много експерти предупредиха публично, че ако не го извършат до 30 юни, ще се наложи да плащат по-високи сметки за ток.

За обществото не е напълно ясно как се формират фактурите, когато напуснем регулирания пазар. Основната част от фактурираната сума е потребената електрическа енергия. Включени са и разходите за пренос и достъп до електропреносната и електроразпределителните мрежи“, обясни Павлин Павлов от търговеца на ток „Гранд Енерджи Дистрибюшън“.

Специалистът по търговия с електрическа енергия поясни, че разходите за пренос и достъп на дължими към ЕРП-то и уточни, че те са нормативно определени.

„Когато обектите са със стандартизирани товарови профили, т.нар. СТП-та мрежовите съставки се заплащат към търговеца на електрическа енергия, а той от своя страна ги префактурира на ЕРП-тата. За клиентите с по-големи обекти, т.нар. профилово измерване, заплащането на мрежовите съставки директно към ЕРП-то или чрез комбиниран договор към търговеца е по желание на клиента. Той сам си избира един от двата варианта“. – поясни специалистът по търговия с електрическа енергия от „Гранд Енерджи Дистрибюшън“.

Експертът посочи, че другите задължителни разходи във фактурата са т.нар. „такса задължение към обществото“ и акцизът. И двете такси са нормативно определени. Такса „Задължение към обществото“ се заплаща от обществото, за да се мотивират предприятията да положат усилия за преминаване към по-екологично производство на енергия в дългосрочен план. Колкото повече производители инвестират в екология, толкова по-добре за цялото общество.

„Реално търговците определят само цената на електрическа енергия, по която продават и благодарение на възможността сами да я определят, се създават условия за по-голяма конкуренция, която снижава крайната цена, предлагана на крайните клиенти“, обясни още Павлов.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *