Нито един от четирите автобуса на туристическата фирма „Беса транс“ не е бил проверен на излизане от Северна Македония на 18 ноември. Причината е, че системата работела бавно. Това заяви директорката на македонската митническа администрация Славица Кутиров, съобщава БГНЕС.
Дни по-късно, на връщане от Истанбул, един от автобусите катастрофира тежко на магистрала „Струма“ и при инцидента загинаха 44 души. В четвъртък македонските власти съобщиха, че двамата митнически инспектори, които са били на смяна на 18 ноември, са били освободени. В системата на митницата не е отразено рейсът да е имал разрешение за международен превоз на пътници.
Бавна система
„В нощта на 18-ти срещу 19-ти ноември на ГКПП Деве Баир освен катастрофиралия автобус не са проверени и останалите три автобуса на „Беса транс“. За нито един от четирите автобуса нямаме данни в митническата система. Това е още едно доказателство за несъвестното изпълняване на задълженията. Дежурните инспектори от тази смяна твърдят, че тази нощ системата е работила бавно и поради тази причина не са успели да направят проверка„, заяви Кутиров.
Пак в четвъртък шефът на българската автомобилна администрация Бойко Рановски коментира, че би следвало да са представени документи за международен превоз на пътници. Той обаче заяви, че дали те са били фалшиви тепърва ще се установява.
Основната версия, по която следствието работи, е човешка грешка, заяви преди ден зам.-главният прокурор Борислав Сарафов. Има обаче съмнения и че мантинелата в този участък е допринесла за инцидента. Става дума за ограждение, което отделя пътното платно от паркинг за почивка. Уширението на пътя не е добре сигнализирано и се появява внезапно след завой. Подозренията са, че в тъмното шофьорът се е объркал, че има трето платно и се е опитал да се престрои в несъществуващата най-дясна лента. Последвал е удар и в лявата мантинела, след което е избухнал пожарът, довел до смъртта на загиналите пътници.
Всички са загинали от задушаване, твърдят разследващите. Няма данни причина за смъртта им да са наранявания от ударите. Досега събраните данни сочат, че предната врата на автобуса е изхвърчала, но на същото място е избухнал силен огън. Задната пък била блокирана от лявата мантинела. Така единственият изход останали прозорците, откъдето са излезли оцелелите.
Върховната административна прокуратура ще проверява как е била положена маркировката в участъка. Ако има данни за престъпление, ще се образува ново дело. Сарафов коментира, че според него мантинелата е била опасна.
Засега се предполага, че огънят е тръгнал заради искри от счупеното ограждение. След това са се подпалили горивото и маслата от автобуса.
„Вероятна към момента версия за запалването е откачване на мантинелата, дясната мантинела, стърженето ѝ по асфалта, което е предизвикало ефект като шмиргел, то буквално е било огниво, кълбо от искри, което е предизвикало в крайна сметка течностите на автобуса – нафта, масла, двигателно и трансмисионно – да се запалят и да предизвикат такова интензивно горене. Отделен е въпросът, че автобусът има и въздушни възглавници, които са се взривили и също са допринесли за въпламеняването„, заяви Сарафов.
В последния момент
Млад мъж от Северна Македония, който трябвало да пътува с изгорелия автобус на фирма „Беса Транс“, сменил туристическата агенция в последния момент и така избягнал инцидента, разказа бТВ. Близките му обаче нямали връзка с него в продължение на два дни и решили, че е загинал. Той пък нямал роуминг и интернет връзка и затова не им се обадил.
„Това е от Господ, не знам дали ме чува в този момент, но изпращам голямото си съчувствие за починалите и техните семейства, за които е много тежко“, каза пред телевизията мъжът.