„Продължаваме Промяната“ вече реди правителство с ДБ и ИБГНИ
Новият политик Кирил Петков призна в студиото на Би Ти Ви, че е подписал невярна декларация за гражданството си, когото е трябвало да бъде назначен за служебен министър на икономиката. Това означава, че той е нарушил Конституцията.
„Направил съм административния процес по изпращане и завършване относно канадското ми гражданство. На документа пише 20-ти август. Моята работа като българин беше на 21-ви април да подам декларация, която работа съм свършил“, обясни Петков.
Бившият министър беше категоричен, че е подписал декларация през април, че не е чужд гражданин, защото е подал документи за отказ от канадско гражданско. Но към този момент не е имал документ от канадската държава, че го освобождава от гражданството си, което е задължителното изискване на българската Конституция.
„Плашат ме с наказателна отговорност, с 3 години затвор, не се чувствам виновен в себе си“, каза Кирил Петков. И обяви гордо: „Няма да поема отговорност!“
„Ще приема становището на КС. Аз не чувствам вина никаква вина. Пред себе си смятам, че съм направил всичко, което се изисква от мен“, допълни той.
От пресслужбата на новата политическа формация „Продължаваме Промяната“ обявиха, че Кирил Петков ще представи в Конституционния съд в указания срок – 9 октомври 2021 г., документа, удостоверяващ, че вече не е гражданин на Канада. „Административният акт, получен по пощата, носи дата 20 август 2021 г. и удостоверява, че към тази дата Кирил Петков не е гражданин на Канада“, обявявиха от екипа на Петков.
Това обаче потвърждава факта, който Кирил Петков упорито неглижира – че в нарушение на Конституцията е бил назначен за служебен министър и че е попълнил декларация с невярно съдържание.
Кирил Петков продължава да набляга на факта, че 21 април 2021 г. е подал заявление за отказ от гражданство и е върнал своя канадски паспорт в посолството и смята, че именно датата на волеизявлението за отказ от гражданство, а не моментът на връчване на административния акт, показват неговата воля.
Новият политически лидер коментира социологическите проучвания и шансовете на формацията за бъдещия парламент: „Формирахме партия и вече имаме над 15%. Вярвам, че тези 30%, които поставихме, са напълно реални. Първите партньори, които обявихме, са ДБ и ИБГНИ. Смятаме да подпишем документ, който след изборите да се превърне в коалиция. Сега ще подпишем документ, който ще наречем „Принципи на бъдещо управление“.
Той изрази надежда за позитивни разговори с ИТН, но отрече да бъдат поканени за участие в споразумението. Според него няма шанс да бъдат започнати разговори с ДПС и ГЕРБ. Петков коментира евентуалното разпределение на министерските постове в правителство и ги раздаде в ефир.
„Бих се радвал министър на правосъдието да бъде от ДБ. В социалната дейност бих се радвал министър да бъде човек от ИБГНИ, а министърът на транспорта – шефа на ЕКОНТ“, с когото и вчера се срещнал и бил във възторг от него.
„Най-важното за мен в момента е 121 депутати да бъдат достигнати. Толкова сме диалогични, че като седнем с нашите партньори да не поставяме условия“, обясни той.
Кирил Петков видя Лозан Панов като добър главен прокурор, но не и като президент.