Правителството обяви в събота, че няма да удължава след 31 март срока на въведената в страната извънредна епидемична обстановка, съобщи пресслужбата на Министерския съвет. Това означава, че от 1 април няма да е задължително носенето на маски в закрити обществени места и няма да има ограничения при обществени събития.
Отпада забраната за свиждания в болниците и социалните услуги, както и изискването към работодателите за допускане до присъствена работа при възможност на не повече от 50% от персонала.
Правителството съобщава, че тече договарянето на новия национален рамков договор със здравната каса за трайно увеличение на лекарските заплати и тези на медицинските сестри,независимо от обявена епидемиологична обстановка.
Властите казват, че решението за отпадане на всички мерки е взето, след като темата беше детайлно обсъждана от членовете на кабинета няколкократно в рамките на последния един месец.
“Водещо е разбирането, че след като вече близо две години страната ни се намира в извънредна епидемична обстановка, към настоящия момент ситуацията се следи и управлява по предвидим начин и не е необходимо ново удължаване на срока и запазване на ограниченията за гражданите и бизнеса“, се казва в съобщението на правителството.
Здравните експерти препоръчват друго
По-рано през деня главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев настоя извънредната епидемична обстановка в страната да бъде удължена до 15 май, защото премахването ѝ сега крие множество рискове.
Той посочи, че заболеваемостта в Западна Европа се покачва и това не бива да се пренебрегвав България. Едно от неговите предложения е извънредната епидемична обстановка в страната да бъде удължена, но да се премахне нуждата за притежаване на зелен сертификат за влизане в страната с цел свободно движение на хората и по-добър туристически сезон.
Зеленият сертификат, който се използваше в границите на страната, отпадна миналия понеделник
Преди ден депутати от управляващата коалиция предложиха и премахването на извънредната епидемична обстановка от 1 април. Това може да се случи с промени в Закона за здравето.
От началото на епидемията от Covid-19 през 2020 година страната ни първоначално бе в извънредно положение, което в последствие бе заменено от извънредната епидемична обстановка, която бе многократно удължавана до този момент. Последният срок на извънредната епидемична обстановка е до 31 март и политическото намерение е повече няма да бъде удължаван.
Вместо това управляващите смятат, че е време за по-гъвкави инструменти за управление на епидемията.
“Предложението ми беше извънредната епидемична обстановка да бъде удължена до 15 май с оглед не толкова на някаква тежка ситуация. Напротив – засега тенденцията за спад, слава Богу, продължава, а по-скоро с оглед на някои данни от няколко западно-европейски страни, където спадът спря и дори започна по-съществено покачване на броя на случаите”, каза Кунчевпред Нова тв.
Според проф. Радка Аргирова отпадането на извънредната епидемична обстановка би довело до премахването на безплатните тестове, което пък би се отразило върху отчитането на заболелите.
„Когато се вдигне епидемичната обстановка се получават редица рестрикции, които досега не бяха налице. Например – ще се закупуват тестове на много по-висока цена. Освен това, редица хора можеха да се изследват безплатно, например от РЗИ идват хора с препоръка за безплатно изследване. Това засега се планира да не става. Аз лично съм много против това”, коментира Аргирова, която е съветник на премиера по въпросите на пандемия.