Румен Радев: Съседите ни се въоръжават с ударни темпове, а ние
Армията няма кадри, техника и средства. Това бе констатирано за пореден път от заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) към президента в понеделник, на което бе обсъдено състоянието на въоръжените сили в контекста на ескалиращото напрежение около Украйна.
КСНС излезе с общи препоръки за решаване на проблемите в армията, които през последните десет години многократно са били формулирани. Въпреки общото съгласие за преодоляване на дефицитите, те изискват милиардни инвестиции, които държавата трудно осигурява.
Българската позиция за кризата около Украйна не бе коментирана публично и няма промени по нея.
Ден преди срещата на военните министри от НАТО, България остава на позицията, че допълнителни сили на съюзниците могат да бъдат разположени у нас само в рамките на батальонна бойна група на Алианса под българско командване.
Идеята на България засега е да разчита на съюзниците за „дефицитите“ в Сухопътните войски, така че вероятно се очаква помощ с бронирани машини и друга модерна техника, с която те не разполагат. Практиката, обаче, е рамкова страна да е някоя от големите армии в НАТО, която разполага с възможности.
Преди ден премиерът Кирил Петков съобщи, че българската позиция се приветства от съюзниите в НАТО.
Позицията на президента Радев от последните дни е, че най-важната гаранция за националната ни сигурност е боеготовността на Българската армия, нейната модернизация и мотивацията на личния състав.
Президентът заяви, че най-големият риск за сигурността на България е да се неглижират проблемите на въоръжените сили.
Кризата в Украйна създава заплаха за сигурността не само на България и нашия регион, а на цяла Европа, коментира президентът Радев.