Проф. Любомир Спасов отново е избран за декан на създадения от него Медицински факултет на Софийския университет. Лекари от университетската болница „Лозенец“, която той оглавяваше в продължение на 23 години и която е учебна база на факултета, сигнализират, че изборът е съпътстван с машинации и груби нарушения. Общото събрание на Медицинския факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“ се е състояло на 23 юни. Първоначално кандидатурите за декан бяха две: на настоящия декан доц. Дорина Асенова и на проф. Любомир Спасов, който има зад гърба си два мандата и половина като декан на факултета, а до последно заемаше поста зам.-декан. Сега Спасов се кандидатира и бе избран за още половин мандат (2 години) начело на факултета докато навърши пределната според закона възраст от 65 г., след което окончателно няма да има правото да заема длъжността. Според някои юристи е спорно доколко има право и на този трети мандат.
„Използвайки собствено тълкуване на Правилника за устройството и дейността на Софийския университет и погазвайки Закона за висшето образование, Спасов грубо ограничил правата на лекарите-преподаватели в Медицинския факултет“, сигнализират в отворено писмо до медиите трима от тях: доц. д-р Йорданка Узунова (началник на Клиниката по педиатрия) доц. д-р Радосвет Горнев (Ръководител на Катедрата по хирургически болести, акушерство и гинекология) и доц. д-р Дорина Асенова (Началник на Клиника по акушерство и гинекология).
Проф. Спасов съобщил, че не всички членове на академичния състав, имайки предвид лекарите-преподаватели, могат да заемат ръководни постове във факултета. Така лекарите от болница „Лозенец“ доц. д-р Йорданка Узунова, доц. д-р Радосвет Горнев и доц. д-р Дорина Асенова не били допуснати до избори, съответно за председател на Общото събрание, заместник-председател на Общото събрание и декан.
По този начин Спасов останал единствен кандидат за декан и е бил избран, за което има подозрения, че е станало с недостатъчно мнозинство.
В протокола от заседанието на Общото събрание липсва информация с колко гласа е избран Спасов, но от Софийският университет съобщиха в понеделник, че това е станало с с 51 гласа „за“, 9 гласа „против“ и 20 гласа „въздържал се“.
В писмото си тримата лекари обясняват, че превратното тълкуване на правилника не важи за определени лекари-преподаватели, посочени от проф. Спасов, и те били избрани на ръководни постове.
„За всичко това проф. Спасов се възползва от все още съществуващия страх у хората след 23-годишното му еднолично управление на болница „Лозенец“ и на факултета“, се посочва в отвореното писмо на тримата лекари.
Един кандидат, една опция: „Да“
„Общото събрание беше конструирано и организирано от предишния председател на общото събрание проф. Кожухаров, който е много близък на Спасов и не позволи по никакъв начин задаване на въпроси, оспорване и т.н. Гласуването протече с една бюлетина с надпис Любомир Спасов и едно квадратче, на което можеше да се отбележи само „Да“. Някой ако се е заблудил, да не сбърка“, разказа пред Mediapool доц. Узунова.
Тя посочи, че двама професори по анатомия и биохимия , предложени за председател и зам.-председател на Общото събрание, са си дали отвод, отказвайки да участват в такъв тип избори.
„Спасов се принуди да измисля нещо на момента и предложи двама негови приближени, които са на няколко избираеми длъжности едновременно“, разказа Узунова.
Лекарите-преподаватели с орязани права
По думите ѝ най-лошото е, че Спасов ограничава правата на лекарите-преподаватели като ги лишава от правото да бъдат избирани.
Под предлог, че трябва да са на основно трудово правоотношение само към СУ, той дискриминира лекарите-преподаватели, тъй като те са на договор и към университетската болница.
„Такива договори само към СУ има Спасов, защото си го е уредил преди години като директор на болницата и доклиницистите, които не са лекари. По този начин се подлага на съмнение самото съществуване на Медицинския факултет, който произвежда лекари, а не физици или химици. Да не говорим, че до ден днешен аз съм била зам.-декан, доц. Асенова е била декан и не е имало пречка да заемаме тези длъжности, като правилникът не е променян в тази му част“, посочи Узунова.
„Същевременно във Факултетния съвет, който е ръководният орган на факултета, според Спасов могат да бъдат избирани лекари. И в момента в назначения от него Факултетен съвет има няколко лекари със същия договор като моя“, допълни тя.
Ударно начало на мандата
Няколко дни след като Спасов е бил избран за декан, е бил свикан Факултетен съвет и в познатия му стил на управление, проф. Спасов „отменил“ провеждащите се в момента конкурси за академични длъжности във факултета, обявени преди повече от два месеца от Академичния съвет на СУ „Св. Кл. Охридски“.
Той също така назначил 20 души в неработещ „Симулационен център“.
„Този център се ръководи от една година от проф. Спасов с много добра заплата, като не е ясно каква дейност се извършва там и как тя се отчита финансово“, се посочва в писмото.
Изборът на Спасов се оспорва
„Със своите действия, включително с незаконното изграждане на доскоро таен луксозен апартамент от 500 кв.м. на територията на Болница „Лозенец“, без строителни и финансови документи, с което вече се занимава и прокуратурата, проф. Спасов уронва доброто име на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ и на Медицинския факултет към Университета в частност“, казват в писмото си лекарите.
За всички тези нарушения те са сезирали в подробности Контролния съвет на Софийския университет с копие до ректора, като е заведено и дело в Софийския административен съд. До ректора проф. Анастас Герджиков е изпратено копие от жалбата до Контролния съвет, но до момента реакция няма.
Поредишните скандали
Това е пореден скандал около проф. Любомир Спасов, който беше уволнен като директор на болница „Лозенец“ през юни 2021 година след разкрития за незаконни трансплантации, пререждане на висш държавен чиновник в листата на чакащи за орган и фиктивни хоспитализации. Скандалите, които бързо отшумяха, а разследванията по тях са „на трупчета“.
Това даде кураж на Спасов през миналата година отново да кандидаства за директорския пост в болница „Лозенец“, но бе класиран на второ място на провелия се конкурс след настоящия директор Христо Стоянов. Именно Стоянов изкара наяве скандала с луксозния апартамент, за който Спасов твърди, че го е ползвал като стая за отдих след тежки операции.