Има сериозни данни за нарушения с финансови средства, каза вътрешният министър
„Има напреднали разследвания за корупция срещу политици и набъбват с всеки ден. Сред тях има и лидери на партии, включително и парламентарно представени. Има сериозни данни за извършени нарушения, свързани с движения на финансови средства“, служебният министър на вътрешните работи Иван Демерджиев пред БНР в неделя. Той уточни, че „когато дойде моментът, в който няма да застрашавам действията по разследване, ще обявя и имената им“.
„По част от парите за АМ „Хемус“ има яснота. В момента са привлечени към отговорност 9 лица. Част от тях са собственици на много сериозни дружества“, зави Демерджиев.
Той подчерта, че е имало много неизвършени проверки, а сегашният директор на НАП е назначил много проверки и те вървят с изключително бързи темпове.
„Очаква се този месец да завършат всички проверки, а това ще развърже ръцете на разследващите органи да дадат отговор на въпроса къде са отишли парите, платени авансово“, обясни той.
По думите му не е необходимо да си специалист, за да видиш за какво качество на настилката на АМ „Тракия“ става дума.
„Проверката на качеството показва отклонение на всеки един от пластовете на това, което е полагано на трасето на магистралата, където сме вземали проби. Това ще продължи и ще се вземат проби от други пътища“, каза Демерджиев.
„Изпълнявам обещанията, които дадох при встъпването си в длъжност, а те бяха да бъда безкомпромисен към всякакви нарушения или участия в престъпни схеми на служители от МВР. … МВР се подобрява, МВР се чисти, започва да изпълнява функциите си и започва в много по-голяма степан да оправдава очакванията на обществото. … МВР е институцията, която намира сама нарушителите в своите среди и намира моралните сили да ги представи и изобличи пред обществото“, заяви още Иван Демерджиев.
Той призова депутатите да развържат ръцете на МВР да разследва и магистрати. „Всички разследвания по отношение на магистратите са предоставени на следователите, които са част от прокуратурата. Докато не се даде право да ГДБОП да ги разследва, няма как да има резултати“, смята министърът.
По думите му на много места взаимодействието с магистратите е добро, но това не може да се каже за работата на централно ниво. Демерджиев смята, че анализите, които главният прокурор представя, често са базирани на неверни данни и като цяло не се отличават с много високо качество.
Според него не е вярно, че битовата престъпност се увеличава.
„Ръстът на битовата престъпност е 1% спрямо 2021 година. В същото време разкриваемостта се увеличава със 7%. При това положение дали проблемът е в МВР или в прокуратурата и съда, евентуално. Ако прокуратурата подобри работата си със 7%, това ще се усети. Да се прави връзка между битовата престъпност и закриването на специализираната прокуратура е правно неиздържано. Няма как да има връзка между двете неща, защото тази прокуратура никога не се е занимавала с битовата престъпност“, заяви служебният министър.