Една от тях престоя час от външната страна на прозореца, НСО били оставени да се оправят сами с „тероризъм и отвличане“

Пет от протестиращите медицински сестри прекараха нощта барикадирани в сградата на парламента на площад “Батенгебр“, а на сутринта напрежението ескалира, след като една от тях излезе на външния перваз на един прозорците и отказваше да слезе повече от час. С убеждаването ѝ да се прибере беше ангажиран лично шефът на НСО ген. Красимир Станчев, като в сградата имаше и психолози. В преговори с нея на живо в ефир влезе и водещият на сутрешния блок на бТВ. Медицинската сесра Бойка Анастасова обаче отказваше да влезе, като твърдеше, че я е страх и срещу нея и колежките ѝ е имало насилие. Тя твърдеше, че е удряна и блъскана от охранителите. НСО обаче отрича и казва, че охраната е била бутана от жената.

След като престоя час на перваза, тя все пак се прибра, след като междувременно в сградата бяха допуснати и медии, както тя настояваше, а под сградата беше разпънато платнище от пожарната.

Акцията на сестрите в парламента е продължение на подновения на 1 март протест за по-добри заплати, условия на труд и реформи в системата. Те протестират вече цяла година и твърдят, че няма съществен напредък в изпълнение на исканията им и затова обявиха безсрочен протест, който се радикализира в четвъртък следобед. Петте сестри останаха в сградата на парламента през цялата нощ, след като отказаха да си тръгнат след вчерашното заседание на парламентарната здравна комисия.

Твърдят, че са излезли по прозорците, защото токът в сградата е бил спрян, а охраната е правила опити да ги изнесе.

Окупацията на парламента беше определена от управляващите като провокация, а съсловната лекарска организация БЛС призова правителството да не се поддава на шантаж и заплаши с контрапротести.

НСО оставени сами да се оправят с „тероризъм и отвличане“

След като Анастасова слезе от перваза на прозореца директорът на НСО Красимир Станчев каза пред журналисти, че за първи път службата има такъв инцидент, наподобяващ тероризъм и заложническа криза, като се извини за думите, които ползва, но не се сеща за по-подходящи, с които да опише ситуацията. Той не отговори дали охранителите са действали адекватно в ситуацията, като са допуснали да се стигне до излизане по прозорците. На място още от снощи обаче е имало психолози от НСО. Поискали са и съдействие от МВР, но са били оставени да се справят сами.

„За първи път на НСО се случва нещо подобно, като някакъв тип терористичен акт, или някакъв тип отвличане, да го кажем в този типаж, не че това имах предвид. Помолих за съдействие органите на МВР, но тук освен нас няма.никой. Очаквах по-качествени психолози да изпратят, които да имат опит. Нашите хора не са от този типаж. Не бих казал, че липсата на МВР е причина за невъзможността да ги изведем. Тук бяха 5 дами и 5 мъже от НСО. От 18.00 часа до сутринта, почти 12 часа се опитвахме по всякакъв начин да изпълним правилата“, каза шефът на НСО. Той отново увери, че насилие не е имало, но охраната е правила опити да изнесе сестрите от сградата.

Станчев каза, че още по-рано е имало заплахи от друга медицинска сестра, че ще скочи от прозореца, ако охраната я приближи: „Едната от дамите още в 20.00 часа като влязох ме предупреди да не се доближавам до нея, тъй като щяла да скочи от прозореца. Не е Бойка, не е Мая, само техните две имена знам, на останалите три не ги знам“.

Той каза също, че токът в сградата е бил изгасен и това е бил тактически ход от страна на НСО. Сега ще продължат опитите на НСО да изведе жените от сградата.

Дариткова: Случилото се е целенасочена провокация

Председателят на здравната комисия и на парламентарната група на ГЕРБ д-р Даниела Дариткова коментира, че случилото се е целенасочена провокация: „Случилото се вчера с медицинските сестри беше целенасочена и организирана провокация. Вчера в 15.30 ч. се проведе редовно заседание на Комисията по здравеопазване. Сътрудниците на комисията са допуснали представителите на протестиращите медицински сестри, както сме ги допускали много пъти, въпреки че те не представляват легитимна организация. Комисията започна своето заседание в 15.30 ч. Те влязоха в 16.00 ч. Поради отсъствие на министъра на здравеопазването едната точка от дневния ред отпадна. По време на протичащо заседание те влязоха и се насочиха в далечния ъгъл на залата до столовете и прозорците. Влязоха с комуникация с журналистите. Ние приключихме заседанието и те останаха в залата против всякакви правила“, каза Дариткова. По думите ѝ сестрите са отказали комуникация с представители на комисията.

„Техните дейтвия станаха най-активни, когато можеха да ги покажат по телевизиите. Барикадата на прозореца се състоя в праймтайма на всички телевизии. Снощи една от видните политически деятелки, в чийто инициативен комитет бяха, се появи пред Партийния дом, за да ги подкрепи“, коментира още д-р Дариткова, визирайки бившия омбудсман Мая Манолова.

Лекари обявиха окупацията за шантаж и заплашват с контрапротест

Българският лекарски съюз (БЛС) осъди остро окупацията на парламента от медицинските сестри в своя декларация по-късно в петък. “БЛС с недоумение следи окупацията на Парламента, започнала миналата нощ и продължила и тази сутрин. Съсловната организация изразява своето възмущение от опита за подмяна на демокрацията и въвличането на съсловието в политически битки“, се казва в декларацията. По-късно се очаква от ръководството на съсловната организация да направят и изявления. Според БЛС подобни действия са “абсурдни и недопустими“, а медицинските сестри са с “неустановено легитимност“. Според съсловната организация на лекарите исканията на сестрите са напълно своеволни и постоянно ескалиращи.

“Налагането на политически искания не става чрез окупация на Народното събрание и нарушаване на демократичния процес“, коментираха от БЛС.

Столичната колегия на организацията също осъди барикадата на сестрите и прозова правителството да не се поддава на шантаж.

“Призоваваме премиера Бойко Борисов и правителството да не се поддават на шантаж и натиск от 5 медицински сестри с неясна принадлежност и легитимност, за налагане на реформи в здравеопазването, които нямат реална икономическа и структурна обоснованост, а само политически характер. В противен случай ние, българските лекари ще реагираме и ще направим контрапротест в защита на нашите авторитет, съсловие и система на здравеопазване“, се казва в позиция на организацията.

Протестът на сестрите

Медицинските сестри подновиха протестите за по-високи заплати и по-добри условия на труд на 1 март и разпънаха палатков лагер пред Министерския съвет, защото смятат, че за тази една година от началото им исканията им не са изпълнени.

Бойка Анастасова е сред активно протестиращите и в знак на солидарност с нея протестът на 1 март тръгна от „Пирогов“, където тя работи и беше наказана със „забележка“ заради намесване на името на болницата в предходен протест без да е упълномощена.

Това не е първият път, когато представители на протестиращите сестри се барикадират в сграда на институция. В края на миналата година те отказаха да напуснат и сградата на МЗ по време на преговори със здравния министър, но в крайна сметка бяха убедени да си тръгнат.

Исканията на медицинските сестри са за основна заплата от поне две минимални или 1220 лева, а докато това се изпълни – поне да се постигнат заложените в колективния трудов договор 950 лева, което все още не е факт навсякъде. Те искат още по-високо платен нощен труд, премахване търговския статут на болниците и др. Според Министерството на здравеопазването по-голямата част от исканията на сестрите са изпълнени и заплатите в сектора са повишени с 20%-30%.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *