Стоянова в последния момент предложи възможността да се блокират цели бизнеси дори само при съмнения за „пране на пари

ГЕРБ забъркаха поредната законодателна каша, като станалото вече традиция за управляващите важни промени се промушиха през преходни и заключителни разпоредби. Поредната „реформа“ гласи, че Специализираният наказателен съд (СНП) ще може да налага запор на парични средства при съмнения за „пране на пари“. Искането за това пък трябва да е направено от прокурор при спецпрокуратурата. Текстът е предложен от шефката на финансовата комисия в НС Менда Стоянова, а изменението, което бе окончателно прието от депутатите, е в преходните и заключителните разпоредби на Закона за независимия финансов одит.

В момента делата по налагане на такива запори се гледат от състави на гражданските съдилища.

По време на краткия дебат в зала единствените, които възразиха срещу внесените на бързо и на „тъмно“ поправки бяха представители на опозицията. От трибуната депутатът от БСП Крум Зарков заяви, че решението за даване на правомощия на специализирания съд по мерките за запор при пране на пари е точно обратното на две тълкувателни решения на Върховния касационен съд (ВКС). В тях се казва, че даването на такива правомощия на специализирания съд, ще го направи „специален“, което противоречи на Конституцията. Според него този вид запор по пране за пари трябва да се гледат от граждански съд.

„Оставате съмнение, че право в тази държава няма, защото някой идва в тази зала и задрасква правни принципи“, посочи още Зарков. Колегата му Христо Проданов каза, че тази практика за променяне на закони без обсъждане през други закони означава, че няма държава. Той добави, че волята на депутатите от мнозинството нищо не зависи. „Те са тук за да изпълняват волята на един човек“, заяви Проданов.

Крум Зарков оспори цялостно начина, по който между двете четения – в последния момент, без дебат, без консултации със съсловни организации, без оценка за въздействието върху обществото от поправките и пр.

Представители на опозицията смятат, че даването на запорите за пране на пари, ако бъдат поискани, от специализираните прокурори и СНП, би бил инструмент за репресии срещу нарочени бизнесмени.

Всъщност приетите текстове, свързани с налагането на запори, изменят Закона за мерките срещу изпирането на пари. Той предвижда прокурорът да може да направи искане пред съответния съд за налагане на запор или възбрана, ако има съмнение за „пране на пари“, включително след информация по линия на международното сътрудничество. Съдът следва да се произнесе по искането не по-късно от 24 часа от постъпването му.

С приетия текст искането вече ще може да отправя и спецпрокуратурата, а разрешението да се дава от спецсъда. Заварените положения ще се гледат в съдилищата, в които са били образувани производствата.

Никой от ГЕРБ, в това число и вносителят на поправките Менда Стоянова, не обясниха какво е наложило вкарването на текста.

В кратките мотиви е записано, че „отклонението от общата уредба е само по отношение на компетентния съд в конкретна хипотеза“ и „намира обосновка в предметната компетентност на специализирания съд и специализираната прокуратура, в основната си част насочена срещу организираната престъпност, която е особена форма на усложнена задружна престъпна дейност“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *