ПП-ДБ искат да се поставят нови хора в регулаторите, които да имат високи нравствени и професионални качества, това, което се нарича интергитет

 

Министърът на правосъдието председателства ВСС, но има право само да се изказва. Ще поставя въпросите, сързани с влиянието и натиска в съдебната система и казуса ”Осемте джуджета”, по който г-н Сарафов ще трябва да даде убедителни отговори. Това заяви в интервю за ”Панорама” министърът на правосъдието Атанас Славов.

„Вчера обсъждахме избора на г-н Сарафов. Аз изразих становище, че това е от компетентност на Пленума на ВСС, не бе взето решение. На следващ пленум ще поставя въпросите, свързани с влиянието, натиска в съдебната система.“ Това заяви Атанас Славов.

Той разясни защо сегашният състав на Висшият съдебен съвет не е този, който трябва да избере обвинител номер 1 на България.

„В момента ВСС е отвъд конституционния си и законен мандат, нямат обществено доверие“, посочи правосъдният министър, като обясни, че в случай, че когато този ВСС избере нов главен прокурор, то обществената ерозия и доверието в правосъдие ще стигне до минимум.

Славов припомни, че оставката на Гешев беше поискана още при неговия избор преди 3 години и половина. „Става дума на продължителен процес, благодарение на българското гражданско общество“, подчерта министърът на правосъдието.

„В началото на май след инцидента с взрива: първа ПП-ДБ постави въпроса за отговорността на г-н Сарафов, включително поиска оставката му от парламентарната трибуна“, припомни Атанас Славов.

„Ще има ли реформаторско управление на България, или рискуваме да се върнем в безвремието отпреди месеци?“, попита той.

Той подчерта, че ПП-ДБ искат да се поставят нови хора в регулаторите, които да имат високи нравствени и професионални качества, това което се нарича интергитет.

По думите му, политическата криза е започнала с бламирането на антикорупционния закон на ПП-ДБ. „Бяха приети предложенията на ГЕРБ-СДС. Това даде знак, че има конюнктурно мнозинство в парламента по определени теми.“

Министър Славов подчерта, че конституционната реформа трябва да гарантира самоуправление и независимост на съдебната власт.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *