В касата на фирмата, стопанисваща т.нар. „златен гьол“ на ГКПП „Капитан Андреево“, не са открити декларираните на хартия 32 млн. лв. Това е установила проверка на Националната агенция по приходите (НАП), съобщи финансовият министър Асен Василев по време на заседанието на парламентарната комисия за ревизия на управлението на Бойко Борисов.
„С влизането на служебния кабинет пуснахме проверки на всички фирми, които са най-големите получатели на държавен ресурс, както и такива с най-големи касови наличности. Фирма „Пи Еф Си“ се оказа сред една от тези с най-големи касови наличности – с над 30 милиона лева. Съответно НАП започна проверка, но засега парите не са предоставени. Има ги само по документи“, каза Асен Василев.
„По отношение на паричния поток и по отношение на наличните средства, ние сме готови с броячни машини, които записват и номерата на банкнотите. Не са ни предоставили парите и сме готови да използваме различни техники, които няма да разкривам, с които допълнително да начислим задължения на фирмата“, заяви зам.-изпълнителният директор на НАП Георги Димов.
Той посочи, че служители на НАП, заедно с екип на МВР, всеки ден ходят до граничния пункт, за да събират сумите за обезпечения, които фирмата дължи на държавния бюджет.
Преди да започне проверката част от касовите апарати на фирмата „Пи Еф Си“ изобщо не са били свързани с НАП, потвърдиха данъчните органи по време на изслушването.
До заседанието на парламентарната от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) не бяха предоставили договора с „Пи Еф Си“, на базата на който частната фирма събира такси за дезинфекция.
Това стана едва по време на заседанието. Според представения документ договорът не е безвъзмезден, както се твърдеше от БАБХ, а е възмезден – чрез събиране на такса обслужване от частната фирма за паркиране и дезинфекция на автомобилите.
В договора с „Пи ЕФ Си“ има клауза, че освен държавната такса има и такса за обслужване от 1 лев за автомобил, 2 лева за български камион, както и 10 евро за чужди ТИР-ове. Тоест договорът е възмезден, а не безвъзмезден и не попада в изключенията на Закона за обществени поръчки, каза Асен Василев по време на дискусията.
„На практика говорим за нарушение на два закона. От една страна е нарушен Законът за държавните такси, който казва, че държавни такси се събират само и единствено от държавни органи и то не от кого да е, а от конкретен държавен орган, на който това е възложено, в случая това е БАБХ. Законът не предвижда такава възможност да възлага събирането на друг държавен орган, а пък още по-малко на частна фирма“, обясни Лора Георгиева, юрист на Антикорупционния фонд.
Тя отбеляза, че „Пи Еф Си“ е регистрирана седмица и половина преди да ѝ бъде предоставено правото да извършва дезинфекция на граничния пункт.
Свързана с „Пи ЕФ Си“ фирма стопанисва и лабораторията за фитосанитарен контрол на ГКПП „Капитан Андреево“, като през пункта дневно минават 400 – 500 камиона с плодове и зеленчуци. На контрол би трябвало да подлежат 10 на сто от тези камиони, но според свидетели се проверяват повече камиони. Фирмата е събирала такса от 700 лв. на камион, който отделно плащал и по 25 евро за място на тир-паркинга.
Таксата за контрол на плодовете и зеленчуците в частната лаборатория е 350 лева, но се плащат още 500 лева за разтоварване, като се разтоварват една или две касетки от проверяваните камиони, обясниха потърпевши.
Друга свързана фирма стопанисва и площадка за почивка на превозваните животни, като там се вземат по 600 евро за камион на ден. Единственият ТИР- паркинг на ГКПП „Капитан Андреево“ е изграден от фирма, свързана с тези обекти и е задължително да се ползват услугите на паркинга. На този паркинг таксата е 25 евро, каза Манолова.
Същата е системата и на ГКПП „Лесово“ и „Малко Търново“, добави тя. Нашето намерение не е да национализираме тези паркинги. В цяла Европа тези паркинги са безплатни или ако има такса, тя включва и услуги, посочи Манолова.
Тя припомни, че тя самата посети през месец юли 2021 г. ГКПП „Капитан Андреево“, където достъпът ѝ до лабораторията на ГКПП-то е бил съзнателно препятстван. Държавните органи съзнателно са се оттеглили от контролните си функции там, а служителите на частния паркинг бяха организирани за саморазправа с мен и екипа ми, каза още Манолова.
По думите ѝ подобна практика се е осъществявала и на ГКПП „Лесово“ и на „Малко Търново.
По времето на управлението на Борисов държавата съзнателно е абдикирала от своите ангажименти – и от фитосанитарния контрол, и от събирането на таксите за паркинг, и от събирането на сумите за дезинфекция на автомобилите на външна граница на Европейския съюз, каквато е границата ни с Турция, обобщи председателят на временната парламентарна комисия Мая Манолова.