Комисията се оплака от политически натиск заради райския газ

Ръководството на Комисията за защита на потребителите, назначено от Корнелия Нинова, се оплака от политически натиск и саботиране на работата й от страна на служебния министър на икономиката.

„От служебния министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов е постъпил сигнал до Инспектората на минитерството на икономиката, че КЗП няма компетенциите да направи разследване за продажбата на райски газ, нито да следи цените и затова е поискал проверка на работата на комисията“, заяви пред журналисти председателят на комисията Иван Френкев.

Според него ситуацията била безпрецедентна – „някой търси отговорност от КЗП защо си върши работата“.

Шефът на КЗП припомни, че темата за райския газ бе повдигната от омбудсмана Диана Ковачева, която с писмо до КЗП е поискала да се осъществи надзор над продажбата на опасната стока. „При липса на изрично секторно законодателство се прилага общия закон. Темата с райския газ е от голям публичен интерес. Благодарение на бързите проверки, продажбата на райски газ беше ограничена“, коментира Френкев.

Впоследствие вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова предложи поправка в Закона за здравето и Закона за закрила на детето, която бе приета на едно от последните заседания на 47-мия парламент.  Така след поправките в закона, отговорност за проверките за продажбата на райския газ вече носи Министерството на здравеопазването.

„Има политически натиск върху комисията и опит да се осъществи регрес по отношение на работата. КЗП се ползва с високо доверие като обществен орган“, заяви още председателят ѝ. Според него чрез назначаване на проверка служебният министър на икономиката се опитвал да дискредитира предишната власт и ръководство. Припомняме, че до преди два месеца председател на КЗП бе Димитър Маргаритов, който после стана заместник на Корнелия Нинова.

Инспекторътат на МИИ ще започне проверка и на правомощията КЗП по отношение на инспекциите как се провеждат промоциите в магазините, обясни Френкев. „За нас тази проверка е изключително нелепа. Точно тези дейности са част от нашите правомощия“, посочи шефът на КЗК.

Той обясни, че втора точка в сигнала на министъра към инспектората е по повод програмата за наблюдение на цените на 12 вида стоки от първа необходимост, която тече вече 6 седмици. „В България има пазарна икономика и КЗП не се меси в ценообразуването, но като комисия сме длъжни да следим дали при прилагането на антикризисните мерки и при обявяването на промоции, потребителите са защитени и дали са правилно обявен“, обясни Френкев.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *